Teknoloji Gündem

Microsoft DirectX 12’ye Resizable Bar Özeliğini Ekledi

Microsoft, Resizable-BAR teknolojisi ile birlikte CPU ve GPU’nun tüm grafik kartı bellek yığınına aynı anda erişmesine izin veren yeni DirectX 12 API optimizasyonunu duyurdu.

Ne yazık ki şirket, yeni özelliğin tam olarak nasıl uygulanabileceğini belirtmedi ancak özelliğin kullanılması bazı senaryolarda performans iyileştirmeleri ile sonuçlanabilir. Modern grafik kartlarındaki bellek miktarı ve oyunlar gibi yazılım ortamları tarafından tüketilmesi artmaya devam ettikçe, PC işlemcileri kendi aralarında, ana bellek ve grafik kartlarının GPU’ları arasında giderek daha fazla veri taşımak zorunda kalıyor.

GPU Yükleme Yığınları özelliğini kullanarak, CPU’nun etkileşim kurmak için verilerin kopyalarını PC RAM’inde ve grafik kartı belleğinde aynı anda tutması gerekmediğinden, RAM ve CPU üzerindeki yükü azaltabilirsiniz. Ve modern video kartlarının hafızası çok hızlı olduğu için, video kartının hafızasına veri kaydedilirken gecikme üzerinde olumsuz bir etkisi de yok.

Bu özelliğin oyunlarda çalışması için PC grafik kartınızın ve CPU’nuzun Resizable Bar veya Smart Access Memory teknolojisini desteklemesi gerekir. GPU Yükleme Yığınları, Windows’un grafik kartının belleğini doğrudan yönetmesine izin verdiği için Resizable-BAR teknolojisine dayalıdır. Bildiğiniz gibi Smart Access Memory, AMD Resizable Bar’ın tam bir benzeridir, ancak farklı bir isim altındadır.

Kaynak
Playground.ru

Gameolog

Gameolog kurucusu olarak oyun sektörünü sıkı bir şekilde takip ediyorum. Sektöre ait son gelişmeleri ve haber içeriklerini sizlere en doğru şekilde iletmeyi amaçlıyorum...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir