Teknoloji Gündem

Kafamıza Taş Yağacak! Güneş Enerjili Cyborg Güvercin!

Şaka değil!

Çinli bilim adamları uzaktan kumandalı bir cyborg güvercin yarattı. Kuşun kafasına güneş enerjisiyle çalışan bir çip yerleştirerek beynin belirli bölgelerini uyarıp operatörün komutlarını takip etmesi sağlanmış.

Beş güvercin üzerinde yapılan deneyler, doğruluğun %80-90 olduğunu gösterdi. Güvercinler neredeyse bütün komutları doğru algılayıp uzaktan kumanda ile verilen komutları başarılı bir şekilde uygulamış. Ancak güvercinler nadiren de olsa havadaki yorgunluk veya öngörülemeyen dikkat dağınıklığı nedeniyle yanıt vermeyi reddetmiş.

Uzaktan kumandalı güvercinler, arama kurtarma operasyonlarında kullanılmak için geliştirilmiş. İyi havalarda, pillerin kullanım süreleri yaklaşık iki saate kadar çıkabiliyormuş.

Yorum sizin…

Kaynak
Playground.ru

Gameolog

Gameolog kurucusu olarak oyun sektörünü sıkı bir şekilde takip ediyorum. Sektöre ait son gelişmeleri ve haber içeriklerini sizlere en doğru şekilde iletmeyi amaçlıyorum...

Bir Yorum

  1. iran bir kaç yıl önce abd güvercinleri casuslukta ve sabotajda kullanıyor diye bir açıklama yapmıştı gülmüştüm baya ama doğruymuş baksana

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mobil uygulamamızı denediniz mi?