Teknoloji Gündem

İşlemciler Yakın Gelecekte Grafen ile 10 Kat Daha Hızlı Olacak

Biliyoruz ki şu anda piyasadaki en iyi CPU’larda ve GPU’larda bulunan yongaların tümü silikondan yapılıyor, ancak bilim adamları silikonun sınırlarının farkında. Bu sebepten, güç verimliliğine zarar vermeden performansı artırmaya devam edebilmek için, silikonun yerini alacak bir madde bulmak için birçok araştırma yapılmakta.

Seçeneklerden biri, düşük güç tüketimini korurken potansiyel olarak silikondan 10 kat daha fazla performans sunabilen grafen. Ancak küçük bir sorun var, grafen maddesini işlemek pahalı.

Silikon bazlı çiplerin yapabileceklerinin sınırlarına yaklaşıyor olsak da, en azından yaygın olarak bulunuyorlar ve yapımı çok daha ucuz. Grafen bazlı çiplerin üretilmesi çok daha karmaşık Bu nedenle etki yaratabilecek ölçekte seri üretime girip girmeyeceklerini söylemek zor. Bilim adamları ayrıca bal mumundan cpu ve devre kartları (PCB) üretmek için kağıt kullanmak gibi başka tuhaf yolları da araştırıyorlar.

Kaynak
DigitalTrends

Gameolog

Gameolog kurucusu olarak oyun sektörünü sıkı bir şekilde takip ediyorum. Sektöre ait son gelişmeleri ve haber içeriklerini sizlere en doğru şekilde iletmeyi amaçlıyorum...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir