Teknoloji Gündem

ChatGPT’nin Yapay Zekası Korkutmaya Başladı

ChatGPT son aylarda dünyayı kasıp kavurdu, ancak teknik yetenekleriyle insanları şaşırttığı gibi, potansiyel kötüye kullanımına ilişkin endişeler de mevcut. Uzmanlar, ChatGPT’nin yakında büyük siber saldırılarda kullanılabileceği ve gelecekte yıkıma neden olma potansiyelinden endişe duyduklarını dile getirdiler. Ayrıca bilgisayar kullanıcıları arasında bir anket düzenlendi ve insanların görüşleri alındı.

Yapılan ankete göre;
ChatGPT siber saldırılarda kullanılırsa, insanların %53’ü bunun bilgisayar korsanlarının daha inandırıcı kimlik avı e-postaları oluşturmasına yardımcı olacağını söylerken, %49’u bilgisayar korsanlarının kodlama becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabileceğini düşünüyor. Bunun yanı sıra, insanların %49’u ChatGPT’nin yanlış bilgi ve dezenformasyon yaymak için kullanılacağına inanıyor ve %48’i tamamen kötü amaçlı yazılım türleri oluşturmak için kullanılabileceğini düşünüyor.

Peki bu potansiyel tehditler nasıl kontrol altında tutulacak?
İnsanların %95 kadarı, hükümetlerin ChatGPT benzeri teknolojileri düzenleme yükümlülüğü olduğunu savunurken, %85’i sorumluluk seviyesinin “orta” veya “önemli” olması gerektiğini söylüyor.

Korkunç tabloya rağmen, ChatGPT’nin (ve buna benzer araçların) pek çok fayda sağlama potansiyeli var ve ankete katılanların dörtte üçü bunun esas olarak insanlara fayda sağlamak için kullanılacağı konusunda hemfikir. Ancak kötü amaçlı yazılım söz konusu olduğunda, ChatGPT gibi araçlar manzarayı tamamen değiştirebilir.

Kaynak
DigitalTrends

Gameolog

Gameolog kurucusu olarak oyun sektörünü sıkı bir şekilde takip ediyorum. Sektöre ait son gelişmeleri ve haber içeriklerini sizlere en doğru şekilde iletmeyi amaçlıyorum...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir