Sosyal Gündem

Opera, Yapay Zeka Destekli Tarayıcısı Aria’yı Tanıttı

Opera Software, Aria adlı yapay zeka (AI) tabanlı yeni bir tarayıcı duyurdu. Aria ile kullanıcılar, önde gelen yapay zeka hizmetine ücretsiz olarak erişebilecekler. Aria doğrudan tarayıcının içine yerleştirilmiştir ve web aramasında yeni ufuklar açmaktadır.

Aria, yapay zeka ile yaratıcılığınızı ve çalışma potansiyelinizi ortaya çıkarmanızı sağlar. Aria, kendi ” Bileştirici” altyapısını kullanarak OpenAI’nin GPT dil modülüne bağlanır ve web sayfalarından alınan anlık çıktılar gibi ek özellikler sunar.

Aria bir web tarayıcısı uzmanıdır. İnternette bilgi ararken, metin veya kod oluştururken ve ürün sorularınıza yanıt alırken yapay zeka ile etkileşime girebilirsiniz. Örneğin, müşteri desteği söz konusu olduğunda, tüm destek dokümantasyonu veritabanına aşina olan Aria, sorularınızı yanıtlamak için şirketin mevcut bilgilerini kullanabilir.

Opera’nın Bileştirici altyapısı kolayca genişletilebilir. Bileştirici, Aria’nın birden fazla yapay zeka modeline bağlanmasına ve Opera ortaklarının arama hizmetleri gibi ek özellikleri entegre ederek genişlemesine olanak tanır. Tüm bunlar yenilikçi bir kullanıcı deneyiminde birleştirilecek.

Opera’nın Yapay Zeka Stratejisi Nedir?

Aria, Opera’nın üretici yapay zeka hizmetlerini kendi tarayıcılarına entegre etme planlarının bir sonraki adımıdır ve şirketin OpenAI ile işbirliğinin bir sonucudur.

Bu yılın başlarında Opera, tarayıcının masaüstü sürümünün kenar çubuğunda ChatGPT’nin ilk uygulamasını ve AI Prompts özelliğini tanıttı. Ayrıca, şirketin en önemli tarayıcısının yeniden tasarlanmış bir versiyonu olan ve modüler bir tasarımla daha üretken yapay zeka özellikleri içerecek şekilde tasarlanan yeni Opera One tarayıcısını da duyurdu.

Şirket şimdi, doğrudan tarayıcıda yapay zeka kullanarak web ile etkileşime girmenizi sağlayacak tarayıcı tabanlı yapay zekayı tanıtıyor. Aria’nın bir sohbet arayüzü olarak mevcut hali projenin ilk aşaması. Hizmetin entegrasyonu, tarayıcının gelecekteki sürümlerinde geliştirilecektir. Nihai hedef, kullanıcıların birden fazla tarayıcı arasında görevlerini yerine getirmelerine yardımcı olmak için derin tarayıcı entegrasyonudur.

Aria Nasıl Kullanılır?

Aria, güncel bilgilere erişimi olan ücretsiz bir hizmettir (2021’e kadar olan içerikle sınırlı değildir). Bu da onu geleneksel GPT tabanlı çözümlerden daha gelişmiş bir seçenek haline getirmektedir. Aria, AB ülkeleri de dahil olmak üzere 180’den fazla ülkede kullanılabilir.

Opera’nın masaüstü sürümünü kullanıyorsanız, Opera One’ın (“Geliştirilmiş”) en son sürümünü indirerek Aria’yı test edebilirsiniz. Android kullanıcıları yeni yapay zekayı tarayıcının en son beta sürümünde test edebilirler. Test etmek için bir Opera hesabı oluşturmanız yeterlidir (henüz bir hesabınız yoksa). Daha sonra e-posta yoluyla veya ürün içinde listedeki durumunuz hakkında bilgilendirileceksiniz. Opera hesabınız beyaz listeye alındığında, Aria’ya Android için Opera Beta ayarları veya Opera One tarayıcı kenar çubuğu üzerinden erişebileceksiniz.

Kaynak
Playground

Emre Kıyaklı

Oyun oynamayı ve sinema-dizi dünyasını takip etmeyi seviyorum ve en güncel haberleri sizlere iletiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir