Sinema-Dizi Gündem

Warner Bros CEO’su, J.K. Rowling Sözleşmeyi İmzalarsa Daha Fazla Harry Potter Filmi Yapmak İstiyor

Warner Bros CEO’su David Zaslav, 3 Kasım Perşembe günü yapılan bir konferans görüşmesinde, şirketin kendi bayrağı altındaki pek çok seriden yararlanma isteği de dahil olmak üzere çok çeşitli konuları ele aldı. Bunlar arasında en dikkat çekici olanı, yazar J.K. Rowling ile çalışabilirlerse daha fazla Harry Potter filmi yapmak isteyeceklerini söylemesiydi.

Yatırımcı görüşmesi sırasında Zaslav, ” Kendi serilerimize odaklanacağız,” dedi. “13 yıldır bir Superman filmimiz olmadı. Harry Potter’ı 15 yıldır yapmadık. DC filmleri ve Harry Potter filmleri son 25 yılda Warner Bros’a çok fazla kar sağladı. İleride J.K. ile Harry Potter üzerine bir şeyler yapıp yapamayacağımızı görmek isterim.” Zaslav ayrıca stüdyonun Yüzüklerin Efendisi’nin haklarını da elinde tutmaya devam edeceğini belirtti.

Warner Bros Discovery’nin Hogwarts’a dönme arzusu hiç de şaşırtıcı değil. Potter serisi, on yıl boyunca neredeyse eşi benzeri görülmemiş bir şekilde sekiz filmin gösterime girmesi, kalitenin çok az düşmesi ve toplam 7.7 milyar dolarlık gişe hasılatının yanı sıra filmlerin çoğunun eleştirmenlerce beğenilmesiyle dünya çapında bir fenomendi. Ancak, Rowling’in hikayeleri beyazperde için kendisinin yazdığı yan seri Fantastic Beasts and Where to Find Them, giderek düşen kazançlar ve zayıf eleştirel değerlendirmeler gördü. Son film olan The Secrets of Dumbledore (Dumbledore’un Sırları) orta karar bir tepkiyle karşılandı ve dünya çapında sadece 405.1 milyon dolar kazandı. Serinin tamamlanması için iki filmin daha çekilmesi gerekiyor, ancak gelen tepkilerin yetersizliği nedeniyle bu filmlere henüz resmi olarak yeşil ışık yakılmadı.

Ancak şirket için en büyük sorun, Rowling’e artık her yerde eşlik eden mutlak toksiklik. Yazar alenen ve sık sık transfobik davranıyor ve sosyal medya paylaşımları aracılığıyla bu tutumunu sürekli olarak iki katına çıkarıyor. Serinin yıldızı Daniel Radcliffe daha önce en ikonik karakterinin yaratıcısına karşı konuşmuş ve son filmi Weird The Al Yankovic Story’nin tanıtım etkinliklerinde bu konudaki duygularını yinelemişti. Kısa süre önce indieWire’a bu yorumları neden yaptığını anlattı.

“Bir şeyler söylemem gerektiğini çok ama çok hissetmemin nedeni, özellikle ‘Potter’ı bitirdiğimden bu yana, Potter’la büyük ölçüde özdeşleşen çok sayıda eşcinsel ve trans çocuk ve gençle tanışmış olmamdı. Ve o gün onların incindiğini görünce, serideki herkesin böyle hissetmediğini bilmelerini istedim. Ve bu gerçekten çok önemliydi.”

Radcliffe ilk olarak LGBTQ+ gençler için dünyanın en büyük intihar önleme hattını işleten The Trevor Project’in web sitesinde bir yazı yayınladı. Radcliffe 2010 yılından bu yana The Trevor Project’in savunuculuğunu yapıyor. WB/Discovery sihirli para kaynağının geri dönmesi ve ürünlerini sunmaya başlaması için çaresiz olsa da, şu soru ortada durmaya devam edecek: Harry Potter’ın artık J.K. Rowling ile çalışmayacağı bir dönemde, insanlar hala çocuk büyücüyü görmek isteyecek mi?

Kaynak
Collıder

Gameolog

Gameolog kurucusu olarak oyun sektörünü sıkı bir şekilde takip ediyorum. Sektöre ait son gelişmeleri ve haber içeriklerini sizlere en doğru şekilde iletmeyi amaçlıyorum...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir