Sinema-Dizi Gündem

Netflix 2023’te Şifre Paylaşımına Son Verecek!

Noel’e, yılbaşına ve 2023’e yaklaşırken, dünya genelinde pek çok insan yeni yılda daha iyi bir gelecek umuyor. Tıpkı sıradan insanların yeni yılda hayatlarının nasıl olacağına dair kararlar alması gibi, şirketler de aynı şeyi yapıyor. Online televizyon devi Netflix, 2023 planlarının bir parçası olarak, 31 Aralık gece yarısını vurduktan sonraki günlerde veya haftalarda şifre paylaşma özelliğine son vereceğini açıkladı.

Netflix için uzun COVID aylarında gerçekleşen dev yükselişin ardından, yayın platformu sarsıntılı bir yıl geçirmek zorunda kaldı. Platform, kısmen daha az insanın evde vakit geçirmesi nedeniyle 2022’nin ilk çeyreğinde büyük bir abone göçüne katlanmak zorunda kaldı. O zamandan beri şirket, abonelerini bir kez daha artırmaya yardımcı olabilecek girişimler üzerinde düşünüyor. Tartışılan taktiklerden biri şifre paylaşma özelliğinin sona erdirilmesiydi ve The Wall Street Journal’a göre, plan çok yakın bir gelecekte gerçekleşebilir. Yayıncı, abonelerin Netflix şifrelerini, ödeme yapmadıkları sürece evleri dışındaki cihazlarla paylaşmalarını engelleyecek sistemler kurmayı planlıyor.

Bu plan, giriş sayfalarında doğrulama kodları ve ikinci bir kullanıcı ekleme seçeneği içeren süreçle birlikte yayıncının Latin Amerika ülkeleri versiyonunda halihazırda bir test sürecinden geçiyor. Planın ABD’de ve dünyanın diğer bölgelerinde nasıl işleyeceği belirsizliğini koruyor, ancak Netflix’in abone sayısını artırmak için kullandığı tek hile bu değil. Yayıncı, geçtiğimiz Kasım ayında daha düşük maliyetli reklam destekli bir abonelik katmanı başlattı. Ancak yakın tarihli bir rapor, bu seçeneğin platformda en çok tercih edilen seçenek olmadığını ortaya koyuyor.

Yayıncının paylaşılan hesaplar için ne kadar ücret talep etmeyi planladığı belli olmasa da, Netflix’in buradaki nihai hedefi herkes için oldukça açık. Şifre paylaşma özelliğinin artık ücretsiz olarak kullanılamayacak olmasıyla birlikte, tüm kullanıcıların ya daha fazla ödeme yapması ya da kendi abonelik planlarını alması gerekecek. Bu planın ya da yayıncının diğer planlarının uzun vadede işe yarayıp yaramayacağı henüz belli değil,yayıncı belki de abone tabanının bir kısmını daha yabancılaştırmamak için yeni politikalarıyla ince bir çizgide yürümek zorunda, ancak Stranger Things ve Wednesday gibi sunulan parlak şovların sayısı göz önüne alındığında, bu hamle dahice bir vuruş olabilir.

Kaynak
Collider

Gameolog

Gameolog kurucusu olarak oyun sektörünü sıkı bir şekilde takip ediyorum. Sektöre ait son gelişmeleri ve haber içeriklerini sizlere en doğru şekilde iletmeyi amaçlıyorum...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir