Sinema-Dizi Gündem

Marvel Filmlerini Kronolojik Olarak ve Vizyon Tarihine Göre İzleme Sırası

Şu anda hepsi aynı evrende geçen ve karakterler, olaylar ve ortamlarla birbirine bağlanan 30 Marvel Sinematik Evreni filmi var ve sayıları giderek artıyor. Dolayısıyla, hepsinin birbirine tam olarak nasıl uyduğu ve hangi sırayla izleyeceğiniz konusunda biraz kafanızın karışması normal. Marvel, 2012 yapımı Marvel’s The Avengers (Yenilmezler) filmiyle bir ilke imza atarak kendi filmlerindeki farklı kahramanları (Robert Downey Jr.’ın Iron Man’i, Chris Evans’ın Captain America’sı ve Chris Hemsworth’un Thor’u) tek bir ekip filminde bir araya getirmiş, ardından da onları kendi devam filmlerine ayırmıştı. Elbette çizgi romanlarda bu şekilde hikayeler anlatılıyordu, ancak farklı tonlar ve karakterlerle çok sayıda film boyunca serileştirilmiş bir hikaye anlatmak yepyeni bir şeydi ve ilgi çekici hikayeler ve karakterler için bir altın madeni olmaya devam ediyor.

Ancak MCU büyüdükçe, karmaşıklığı da arttı. Bazı filmler çok uzak dünyalarda geçiyor ama aynı zamanda Dünya’da da olaylar yaşanıyor. Bazı filmler ise hayli uzak geçmişte geçiyor.

Marvel filmlerini sırayla nasıl izleyeceğinizi merak ediyorsanız, sizi teminat altına aldık. Aşağıda iki izleme seçeneği sunuyoruz: Marvel filmlerini kronolojik olay sırasına göre ve Marvel filmlerini her filmin sinemalarda gösterime girdiği zamana göre. Her ikisi de şiddetle tavsiye edilir ve bir seriyi art arda izleme havasındaysanız bu seriyi izlemenin ideal yollarıdır. Ve aşağıda, Marvel Disney Plus şovlarını sırayla nasıl izleyeceğinize dair bir özetimiz var.

Vizyon Tarihi Sırasına Göre Marvel Filmleri

İşte tüm Marvel Sinematik Evreni filmlerini vizyona girdiği tarihlere göre sıralanışı.

Birinci Faz

 • Iron Man – 2 Mayıs 2008
 • The Incredible Hulk – 13 Haziran 2008
 • Iron Man 2 – 7 Mayıs 2010
 • Thor – 6 Mayıs 2011
 • Captain America: İlk Yenilmez – 22 Temmuz 2011
 • Avengers – 4 Mayıs 2012

İkinci Faz

 • Iron Man 3 – 3 Mayıs 2013
 • Thor: The Dark World – 8 Kasım 2013
 • Captain America Kış Askeri – 4 Nisan 2014
 • Guardians of the Galaxy – 1 Ağustos 2014
 • Avengers: Age of Ultron – 1 Mayıs 2015
 • Ant-Man – 17 Temmuz 2015

Üçüncü Faz

 • Captain America Civil War – 6 Mayıs 2016
 • Doctor Strange – 4 Kasım 2016
 • Guardians of the Galaxy, Vol. 2 – 5 Mayıs 2017
 • Spider-Man: Homecoming – 7 Temmuz 2017
 • Thor: Ragnarok – 3 Kasım 2017
 • Black Panther – 16 Şubat 2018
 • Avengers: Infinity War – 27 Nisan 2018
 • Ant-Man and the Wasp – 6 Temmuz 2018
 • Captain Marvel – 8 Mart 2019
 • Avengers Endgame – 26 Nisan 2019
 • Spider-Man: Far from Home – 2 Temmuz 2019

Dördüncü Faz

 • Black Widow – 9 Temmuz 2021
 • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings – 3 Eylül 2021
 • Eternals – 5 Kasım 2021
 • Spider-Man: Eve Dönüş Yok – 17 Aralık 2021
 • Doctor Strange Multiverse of Madness – 6 Mayıs 2022
 • Thor: Love and Thunder – 8 Temmuz 2022
 • Black Panther: Wakanda Forever – 11 Kasım 2022

Kronolojik Olay Sırasına Göre Marvel Filmleri

1.Captain America: The First Avenger

Kronolojik olarak bakıldığında, MCU zaman çizelgesinde en erken yer alan film Captain America The First Avenger’dır. Steve Rogers’ın orijin hikayesi 1940 yılında Steve ve Bucky Barnes’ın askere alınmasıyla başlar ve 1945 yılında Steve’in uçağının düşmesi ve sonraki yarım yüzyıl boyunca donmasıyla sona erer.

2.Captain Marvel

Sırada, aslında en yeni Marvel filmlerinden biri olan ancak yaşanan olaylar ana MCU zaman çizelgesinden önce gelen Captain Marvel var. Brie Larson’ın canlandırdığı pilot karakter 1989 yılında uçağı düşüyor ve ardından bir Kree olarak eğitildikten sonra 1995 yılında, yani Captain Marvel’ın büyük bölümünün geçtiği yılda Dünya’ya dönüyor.

3. Iron Man

Gösterime giren ilk Marvel filmi kronolojik sıralamada üçüncü sırada yer alıyor ve ister inanın ister inanmayın -Marvel’in kendi zaman çizelgesine göre- aslında gösterime girdiği 2008 yılında değil 2010 yılında geçiyor.

4. The Incredible Hulk

Edward Norton’ın Hulk filmindeki olaylar Iron Man’deki olaylardan kısa bir süre sonra geçiyor.

5. Iron Man 2

Iron Man’in devam filmi 2011 yılında geçiyor.

6. Thor

Thor’un olayları da 2011 yılında, Iron Man 2’deki olaylarla aynı zamanda geçiyor, ancak yüzyıllar öncesine giden olaylara da yer veriliyor.

7. The Avengers

Ekibin bir araya gelmesi nihayet 2012 yılında gerçekleşir.

8.Iron Man 3

Tony Stark’ın Yenilmezler’deki olaylardan kaynaklanan psikolojik travma sonrası stres bozukluğunu yoğun bir şekilde ele alan, yeterince önemsenmemiş Iron Man 3, 2012 yılında geçmektedir.

9.Thor: The Dark World

Unutulmaz devam filmi 2013 yılında geçiyor.

10.Captain America The Winter Soldier

S.H.I.E.L.D.’ın büyük düşüşü, örgütün Yenilmezler’in kurulmasına yardım etmesinden birkaç yıl sonra, 2014’te geçiyor.

11.Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy’nin olayları da 2014 yılında, The Winter Soldier ile aynı zamanda gerçekleşiyor.

12.Guardians of the Galaxy Vol. 2

Ekibin devam filmi, ilk filmdeki olaylardan birkaç ay sonra geçiyor.

13.Avengers: Age of Ultron

İkinci Avengers ekip filmi, S.H.I.E.L.D.’ın dağılmasının ardından, 2015 yılında geçiyor.

14.Ant-Man

Yenilmezler Ultron’la savaşırken Scott Lang 2015’te Ant-Man olmakla meşgul.

15. Captain America: Civil War

Aynı zamanda bir tür Avengers filmi olan Kaptan Amerika’nın devam filmi 2016’da geçiyor ve Infinity War ve Endgame’e zemin hazırlamak için ek karakterleri de işin içine katıyor. Ama aynı zamanda İlk Yenilmez ile Iron Man arasında geçen ve Tony Stark’ın ebeveynlerinin ölümünü çevreleyen koşulları ortaya çıkaran geri dönüşler de içeriyor.

16.Black Widow

Black Widow filmi Captain America Civil War’daki olayların hemen ardından geçiyor ve Scarlett Johansson’ın Natasha Romanoff’unu kaçarken buluyor. Avengers Infinity War olayları başlamadan önce sona eriyor

17.Spider-Man: Homecoming

İlk MCU Örümcek Adam filmi, Kaptan Amerika İç Savaşı olaylarından sonraki sonbaharda geçiyor ve Tom Holland’ın Peter Parker’ı başlı başına bir kahraman olma mücadelesi veriyor.

18. Black Panther

2016 MCU’da yoğun bir yıl, çünkü Black Panther’in filmi de Wakanda’da geçiyor.

19. Doctor Strange

Stephen Strange’in bir süper kahramana dönüşüm hikayesini anlatan Doktor Strange, 2016 ve 2017 yılları arasında köprü kuruyor.

20. Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok, Doctor Strange’deki olaylardan kısa bir süre sonra 2017’de geçiyor ve Thor’un babasını bulmak için Doctor Strange’i Dünya’da ziyaret ettiğini görüyoruz.

21. Ant-Man and the Wasp

Avengers Infinity War’dan sonra vizyona girmesine rağmen, Ant-Man and the Wasp’ın olayları Thanos’un Dünya’ya gelmesinden hemen önce 2018’de geçiyor ve film meşhur Thanos Snap ile sona eriyor. Ancak Hank Pym ve Janet Van Dyne’ın 1980’lerin sonundaki hallerine sahnelerde var

22. Avengers: Infinity War

Avengers Infinity War’daki olaylar 2018’de çok sıkıştırılmış bir zaman diliminde ( 24 ila 48 saat) gerçekleşiyor.

23. Avengers: Endgame

Sonsuzluk Eldiveni hikayesinin ikinci bölümü Thanos’un 2018’deki patlamasından kısa bir süre sonra başlıyor, ancak Thor Thanos’un kafasını kestikten sonra film ileri sarıyor ve esas olarak 2023 yılında geçiyor – ancak karakterlerin zamanda geriye giderek 1970, 2012, 2013 ve 2014 yıllarındaki olaylara gittiği de görülüyor.

24. Spider-Man: Far from Home

Spider-Man Far from Home, Avengers Endgame’deki olaylardan kısa bir süre sonra geçiyor.

25. Thor: Love and Thunder

Thor’un dördüncü filmi, Multiverse of Madness’tan sonra gösterime girmiş olsa da 2024’te bir yerlerde geçiyor gibi görünüyor. Bunu Jane ve Thor’un ayrılığına dayanarak hesaplayabiliriz ki bu da muhtemelen Thor Dünya’dan ayrılmadan önce 2015 sonu ile 2016 civarıdır. Love and Thunder’da Thor Jane’i düzelterek sekiz yıl, yedi ay ve altı gündür ayrı olduklarını söyler. Jane sadece 3 ya da 4 yıl geçtiğini düşünüyor ama blip’ten sonra ortadan kaybolduğu için bu zaman kaybı mantıklı geliyor.

26. Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi ve On Yüzük Efsanesi yüzlerce yıl geçmişte geçen bir prologla başlayıp 1996 yılına kapsamlı geri dönüşler içerirken, filmin büyük kısmı Avengers Endgame’deki olaylardan çok kısa bir süre sonra 2023 yılında geçiyor.

27. Eternals

Ebediler dünya gezegeninde 7.000 yılı aşkın bir süredir var olmalarına rağmen, filmin ana çatışması Shang-Chi’den bir süre sonra, Endgame’deki olaylardan yaklaşık sekiz ay sonra geçiyor.

29. Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Örümcek Adam’a üstü kapalı göndermeler yapsa da, bu hikayenin No Way Home’dan önce geçmesi istendiği çok açık ve resmi zaman çizelgesi bunu No Way Home’dan kısa bir süre sonra 2025 İlkbaharı’na koysa da – bunu bir hediye olarak düşünün. Bu filmi ilk kez gördüğümüz çoklu evren zaman çizelgesinde biraz zaman geçirmek istiyorsanız, bu ve Örümcek Adam’ın sırasını değiştirmekten çekinmeyin.

30. Black Panther: Wakanda Forever

En son MCU filmi aynı zamanda zaman çizelgesine şu ana kadarki son giriş. Kara Panter: Wakanda Forever, 2024 yılında gerçekleşen T’Challa’nın ölümüyle başlıyor. Ancak hikayenin büyük kısmı bir yıl sonra, 2025’te geçiyor. Bu filmin olayları ile Doctor Strange 2 arasında bir örtüşme olması mümkün ama belirtilen bir şey yok, bu yüzden bu filmin olaylarından sonra gerçekleşiyor gibi görünüyor. Her halükarda, Altıncı Aşama’nın sonu olarak, bu filmi bu aşamadaki diğer tüm filmlerden sonra izlemek mantıklı.

Kaynak
Collıder

Gameolog

Gameolog kurucusu olarak oyun sektörünü sıkı bir şekilde takip ediyorum. Sektöre ait son gelişmeleri ve haber içeriklerini sizlere en doğru şekilde iletmeyi amaçlıyorum...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir