Sinema-Dizi Gündem

M3GAN Global Gişede 90 Milyon Doları Geçti

Universal ve Blumhouse’un yapımı M3GAN’ın Ocak ayının korkunç lanetini ortadan kaldırmasıyla birlikte 2023 yılında korku türü şimdiden iyi bir başlangıç yaptı. Yapay zekâlı katil oyuncak bebek hem eleştirmenlerden hem de korku fanatiklerinden övgü dolu yorumlar alırken, hafta sonu açılışında gişeyi kesinlikle patlattı. M3GAN yakın zamanda izleyicileri dehşete düşürmekten vazgeçmeyecek zira film gösterime girdiği ilk iki hafta içinde uluslararası alanda 34,2 milyon dolar, dünya genelinde ise 90 milyon dolar hasılat elde etti. M3GAN şu anda aynı zaman diliminde Smile, Halloween Ends, The Black Phone, Invisible Man ve Happy Death Day gibi diğer tür hitleriyle başa baş gidiyor.

M3GAN’ın başarısının nedenlerinden biri de filmin bu hafta sonu 30 uluslararası pazarda daha gösterime girmiş olması. Bu pazarlar arasında Birleşik Krallık, Avustralya, Almanya ve İrlanda da bulunuyor. İngiltere ve İrlanda film için 3 milyon dolarlık harika bir haftasonu açılışı yaptı. Bu, pandemi döneminde bir korku filmi için bölgedeki en iyi açılış hafta sonu ve James Wan yapımı bir film için sadece The Nun ve The Conjuring 2’nin ardından üçüncü en yüksek açılış. Avustralya’da da slasher 1,3 milyon dolar kazanarak çok iyi bir iş çıkardı. Bu, pandemi döneminde bölgede bir korku filmi için üçüncü en yüksek açılış oldu. Yeni pazarlarda öne çıkan diğer özellikler arasında M3GAN’ın Almanya’da pandemi döneminde bir korku filmi için en yüksek dördüncü açılış olması, Hong Kong’da 2022 ve 2023 için en büyük korku açılış gününe sahip olması ve Tayland’da pandemi döneminin en büyük MPA korku açılışına sahip olması yer alıyor. M3GAN’ın ikinci hafta sonunda Meksika’da 6,5 milyon dolar, İspanya’da 2,1 milyon dolar ve İtalya’da 1,8 milyon dolar hasılat elde etmesiyle bekleme pazarları da son derece güçlü kaldı. Bu üç bölgede de M3GAN, Çığlık’ın ömür boyu hasılatını geçerken İspanya ve Meksika’da da Cadılar Bayramı Sonu’nu geride bıraktı.

M3GAN gişedeki kanlı egemenliğini neden ve nasıl sürdürüyor? Cevap çok basit. Dünyanın neresinde yaşıyor olursanız olun, insanlar bu filmi ölesiye seviyor ve bunun iyi bir nedeni var. 12 milyon dolarlık bu küçük bütçeli katil bebeği çevreleyen kulaktan kulağa yayılan söylentiler neredeyse kusursuzdu. M3GAN şu anda Rotten Tomatoes’da %95’lik sertifikalı taze bir derecelendirmeye sahip. Bu, platformdaki en yüksek ikinci Blumhouse yapımı ve sadece Jordan Peele’in %98’lik Get Out’unu geride bırakıyor.

Kaynak
Collider

Gameolog

Gameolog kurucusu olarak oyun sektörünü sıkı bir şekilde takip ediyorum. Sektöre ait son gelişmeleri ve haber içeriklerini sizlere en doğru şekilde iletmeyi amaçlıyorum...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir