Sinema-Dizi Gündem

James Cameron Avatar Serisini Başka Bir Yönetmene Bırakıp Bırakmayacağını Açıkladı

Avatar serisi onlarca yıldır James Cameron’ın tutkulu bir projesi olmuştur. Avatar’ı 1994’te yazmaya başladı ve 2009’da orijinal filmin yayınlanmasından bu yana Avatar’ın birçok devam filmi üzerinde sıkı bir şekilde çalışıyor. 2022’de Avatar The Way of Water’ın gösterime girecek olmasıyla birlikte nihayet bu serinin genişliğini görmeye başlıyoruz ve her iki yılda bir planlanan Avatar devam filmleriyle birlikte Cameron’ın bu evren için neler hazırladığını daha yeni yeni görmeye başlıyoruz.

Cameron bu devasa Avatar projesinin arkasındaki kaptan ve dümende o olmadan projenin nasıl bir şey olacağını hayal etmek zor. Ancak Collider’dan Perri Nemiroff’a verdiği bir röportajda Cameron, gelecekteki yapımları başka birine devretme olasılığını ve Avatar’ı hayata geçirmek söz konusu olduğunda başka bir yönetmenin neler öğrenmesi gerektiğini tartıştı.

Başka bir yönetmenin bu alemi devralması için onda ne görmesi gerektiği sorulduğunda Cameron şunları söyledi:

“Bence piyasada çok sayıda iyi film yapımcısı var ve CG, animasyon, dünya inşası ve benzeri şeylerin nasıl yapılacağını anlayan çok sayıda iyi film yapımcısı var. Bence benim aradığım şey, bu filmlerin nasıl yapıldığına dair özel zanaat karşısında alçakgönüllü olmaya istekli birileri. Çünkü bu işi çözmemiz 16 yılımızı aldı ve hala her geçen gün öğreniyoruz. Dolayısıyla bu bilgiyi aktarmak zaman alacaktır.”

Cameron bu noktada Avatar ile özdeşleşmiş olsa da, daha önce de mevcut serilerde çalışmış ve bu dünyaları başkalarına devretmiştir. The Terminator ve Terminator 2: Judgment Day’i birlikte yazıp yönettikten sonra, seri yıllarca onsuz devam etti ve yirmi sekiz yıl sonra, yapımcılığını da üstlendiği 2019 yapımı Terminator Dark Fate’in hikayesi üzerinde çalışmak üzere geri döndü. Elbette Cameron, 1979 yapımı Alien’dan sonra Ridley Scott’tan devraldığı 1986 yapımı Aliens’ı da yönetti. Cameron’ın bu seriyle ilişkilendirilmemesi imkansız gibi görünse de, bu evrenlerin onsuz da var olabileceğine dair bir emsal var.

“Ancak, sanırım, dünyamızı, kalıcı hale getirmek için bu büyük çekleri yazan stüdyoya saygı duyarak, en azından bunu devretmek için bir planımızın olmasının iyi olacağını düşünüyorum. Yani, kimse sonsuza kadar yaşamıyor ve ben hastalanabilirim, ailemden biri hastalanabilir, geri adım atmak zorunda kalabilirim. Açıkçası durumun böyle olmasını istemiyorum, beşini de kendim yapmak istiyorum. Dizginleri devredebilmek için bir tür plan yapmanın iyi olacağını düşünüyorum.”

Cameron film yapımında o kadar farklı bir ses ki, onun yerini kimin alabileceğini hayal etmek zor, özellikle de Pandora dünyası onun çocuğuyken. Ancak Disney’in 20th Century Fox’a sahip olmasıyla birlikte, Cameron’a bir şey olması durumunda şirketin bir plan yapmak istemesi mantıklı. Birden fazla devam filminin yolda olması ve Pandora’nın tema parklarında temsil edilmesiyle Avatar, Cameron olsa da olmasa da uzun süre devam edecek. Ancak Cameron’ın vizyonunu sonuna kadar görme fırsatı bulmasını umuyoruz.

Avatar: The Way of Water 16 Aralık’ta vizyona giriyor. En son fragmanı aşağıda izleyebilirsiniz.

Kaynak
Collider

Gameolog

Gameolog kurucusu olarak oyun sektörünü sıkı bir şekilde takip ediyorum. Sektöre ait son gelişmeleri ve haber içeriklerini sizlere en doğru şekilde iletmeyi amaçlıyorum...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir