Sinema-Dizi Gündem

Disney 4 Milyon Abone Kaybının Ardından Disney+’ı Hulu ile Birleştiriyor, Fiyatları Yükseltiyor ve Bazı İçeriklerini Kaldırıyor

Disney Mali İşler Müdürü Christine McCarthy, şirketin yayın hizmetlerinden bazı içerikleri çekeceğini ve ileriye dönük olarak daha az içerik üreteceğini söyledi. Bunun da ötesinde Disney, Hindistan Premier Ligi kriket yayın haklarını kaybetmesi nedeniyle dört milyon abone kaybı yaşadığını bildirdikten sonra Disney+’ın fiyatını artırmayı planladığını açıkladı. Disney+, Disney’in ana yayın platformu olmakla birlikte, şirketin Hulu’da da %67’lik bir çoğunluk hissesi bulunuyor. Bu da her iki yayın platformunun da Disney tarafından üretilen içeriklerin üretimi ve dağıtımı için kullanıldığı anlamına geliyor.

Deadline’a göre McCarthy, kazanç sonrası yaptığı bir görüşmede Disney’in bazı içerikleri yayın platformlarından çekeceğini ve daha az yeni içerik üreteceğini doğruladı. Bu hamle, Disney’in yayın platformlarına koyduğu tüm içeriklerin mevcut stratejileriyle uyumlu olmasını sağlamayı amaçlıyor. McCarthy’nin söylediklerini aşağıda bulabilirsiniz:

İçeriğin düzenlenmesine yönelik yaklaşımımızdaki stratejik değişikliklere uyum sağlamak için DTC [Doğrudan Tüketiciye] hizmetlerimizdeki içeriği gözden geçirme sürecindeyiz. Sonuç olarak, belirli içerikleri yayın platformlarımızdan kaldıracağız ve şu anda yaklaşık 1,5 ila 1,8 milyar dolar tutarında bir değer düşüklüğü gideri almayı bekliyoruz. Segment sonuçlarımızda kaydedilmeyecek olan bu bedel, incelememizi tamamlayıp içeriği kaldırdığımız için öncelikle üçüncü çeyrekte muhasebeleştirilecektir.İleriye dönük olarak, bu stratejik değişimle uyumlu şekilde daha düşük hacimlerde içerik üretmeyi planlıyoruz.

Disney, Disney+ Fiyat Artışının Geleceğini Doğruladı

Önceki Disney+ abonelik fiyat artışının şirketin mali ikinci çeyreğindeki abone büyümesini etkilemesine rağmen Disney, Disney+’ın reklamsız katmanının fiyatını artırmayı planladığını açıkladı. Şu anda Disney+ reklam destekli katman için 7.99 dolar, reklamsız hizmet için ise 10.99 dolar ödüyor. Bob Iger, Çarşamba günkü üç aylık kazanç çağrısı sırasında planı doğruladı:

“Halihazırda uyguladığımız fiyatlandırma değişikliklerinin başarılı olduğu kanıtlandı ve içerik tekliflerimizin değerini daha iyi yansıtmak için bu yıl içinde reklamsız katmanımız için daha yüksek bir fiyat belirlemeyi planlıyoruz.”

Ayrıca Disney’in “sadakati ödüllendirmek ve abone kaybını azaltmak, premium reklamsız katman için abone gelirini artırmak ve daha düşük maliyetli reklam destekli seçeneği tercih eden abonelerin büyümesini sağlamak için fiyatlandırma modelimizi optimize etmeye devam edeceği” sözünü verdi. Iger ayrıca, abonelik maliyetindeki artışın abonelik büyümesini etkilese de bunun önemli bir şekilde olmadığını açıkladı:

“Reklam destekli olmayan Disney+ ürününün fiyatında önemli bir artış olması nedeniyle abone kaybının çok az olması bizi şaşırttı. Bir miktar kayıp oldu ama nispeten küçüktü. Bu da bize fiyat esnekliğine sahip olduğumuzu düşündürüyor.”

Kaynak
ScreenRant

Emre Kıyaklı

Oyun oynamayı ve sinema-dizi dünyasını takip etmeyi seviyorum ve en güncel haberleri sizlere iletiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir