Sinema-Dizi Gündem

Black Panther Wakanda Forever İlk Haftasonunu 180 Milyon Dolarla Tamamlayarak Kasım Ayı Gişe Rekorunu Kırdı

Disney ve Marvel’in süper kahraman devam filmi Black Panther Wakanda Forever, 175 milyon dolar ile 185 milyon dolar arasında öngörülen aralığın tam ortasından giriş yaparak 180 milyon dolarlık muhteşem bir haftasonu açılışına imza attı. Bu rakam, Doctor Strange in the Multiverse of Madness’ın 187 milyon dolarlık çıkışıyla hâlâ yılın en büyük çıkışını yapmasının ve ilk Black Panther’in 2018’deki 202 milyon dolarlık açılış haftasonu hasılatının gerisinde kalsa da, Wakanda Forever 2013 yapımı The Hunger Games Catching Fire’ı geride bırakarak Kasım ayının en büyük çıkış rekorunu kırdı.

Doctor Strange 2, Benedict Cumberbatch’in süper kahramanının önemli bir yardımcı rolde yer aldığı rekor kıran Spider-Man No Way Home’un doğrudan bir devamı olmanın avantajını yaşadı. Ancak, Wakanda Forever’ın aksiyon konusunda zayıf kaldığı ve bunun da 150 milyon dolar civarında olan beklentilerin altındaki yurtdışı çıkışını etkilediği söyleniyor. Dünya genelinde filmin toplam hasılatı 330 milyon dolar gibi mükemmel bir seviyede. Haftasonu açılışında dünya çapında yaklaşık 365 milyon dolar kazanması bekleniyordu.

İlk Black Panther, tüm zamanların en büyük altıncı hasılatı olan 700 milyon dolarlık şaşırtıcı bir yurt içi hasılatla vizyona girdi. Ardından 200 milyon dolarlık bütçeye karşılık dünya çapında 1,3 milyar dolar hasılat elde etti. Marvel şimdi yılın en büyük beş haftasonu açılışından üçüne sahip; Thor: Love and Thunder ilk gösteriminde 144 milyon dolar kazandı. 2022’nin diğer en iyi hafta sonu çıkışları arasında Jurassic World Dominion (145 milyon dolar), The Batman (134 milyon dolar) ve Top Gun Maverick (126 milyon dolar) yer alıyor. Marvel’in kendi içindeki sıralamasına bakıldığında, Wakanda Forever’ın 180 milyon dolarlık çıkışı, Captain America Civil War (179 milyon dolar) ve Iron Man 3’ün (174 milyon dolar) hemen önünde yer alıyor.

Ryan Coogler’ın yönettiği Wakanda Forever, dört yıl boyunca özel olarak kanserle mücadele ettikten sonra 2020’de trajik bir şekilde hayatını kaybeden rahmetli yıldız Chadwick Boseman’a dokunaklı bir saygı duruşuna dönüştürüldü. Film, açılış günü izleyicilerinden güçlü bir A Sinema Puanı aldı ve bu da tatil sezonu için iyiye işaret olabilir.

Wakanda Forever’ın önümüzdeki ay Disney’in Avatar The Way of the Water filmi vizyona girene kadar gişeyi domine etmesi bekleniyor ve sadece sevilen bir önceki filmle değil, diğer Marvel filmleriyle de ne kadar kıyaslanacağını görmek ilginç olacak.

Kaynak
Collıder

Gameolog

Gameolog kurucusu olarak oyun sektörünü sıkı bir şekilde takip ediyorum. Sektöre ait son gelişmeleri ve haber içeriklerini sizlere en doğru şekilde iletmeyi amaçlıyorum...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir