DonanımPC

AMD İşlemciler, Windows 11’de %15’e Varan Oyun Performansı Kaybediyor

Görünüşe göre Windows 11 ile resmi olarak uyumlu AMD işlemciler , yeni işletim sistemi ile L3 önbellek gecikmesinde 3 kat artış gösteriyor . Yeni işletim sisteminin, AMD’nin en yüksek dinamik hızlandırma oranlarını destekleyebilen en iyi iki işlemci çekirdeğinin tek veya çift iş parçacıklı görevleri yerine getirmek için işletim sistemine tahsis edildiği “tercih edilen çekirdekler” sistemini (UEFI CPPC2) ihlal ettiği de tespit edildi. ..

AMD ve Microsoft ortaklaşa bu keşfi yaptı ve uygulama performansı üzerindeki olası etkiyi listeledi. Artan L3 önbellek gecikmesi, belleğe duyarlı uygulamaların performansını etkiler. Ayrıca oyun performansında %10-15 düşüş olduğu konusunda da uyarıyorlar.

Öte yandan, işletim sistemi hangi ikisinin en iyi işlemci çekirdeği olduğunu bilmediğinden, işlevsiz bir “tercih edilen çekirdek” sistemi, küçük iş parçacıklı görevlerde performansın düşmesi anlamına gelir. Neyse ki, her iki sorun da yazılım güncellemeleriyle çözülebilir ve AMD, Ekim 2021’de piyasaya sürülmesi planlanan Windows Update’teki her iki sorunu da düzeltmek için Microsoft ile birlikte çalışıyor .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir