DonanımOyun Gündem

Yeni AMD Sürücüsü Eski Grafik Kartlarına Işın İzleme Desteği Veriyor!

AMD, eski nesil Radeon GPU’lara ışın izleme desteği getiriyor. Bu özellik, RADV sürücüleri tarafından mümkün oluyor. RDNA 1, Vega ve Polaris grafik mimarilerini barındıran grafik kartları, RADV Radeon Vulkan sürücüleri ile ışın izleme destekli hale geliyor. RDNA 1, Vega ve Polaris tabanlı GPU’lar, RDNA 2’nin aksine ışın izleme için donanım desteğine sahip değil. Ancak bu yeni sürücü yazılım kullanarak ışın izlemeyi (kesişme talimatları BVH) taklit edebiliyor. Tabiki yazılım destekli bir özellik olduğu için performans düşüşü yaşatabilir.

Birkaç kullanıcı RADV Vulkan Raytracing’i Navi 10 ve Polaris 10 GPU’larda çalıştırabildi. Navi 10’da Quake 2 RTX’te hatalar vardı, ancak yeni bir yama ile ışın izleme çalıştırıldı. Yazılım yöntemleri, donanım uygulamasının performans ve kalite açısından daha düşük. Işın İzleme özellikli GPU’larda yerleşik RT donanım birimleri bulunur. Nvidia’nın RT çekirdekleri var, AMD’nin RA çekirdekleri var, Intel’in izleri çalıştırmak için özel donanım blokları olacak.

Gameolog

Kurucu üyelerden oluşan yazar topluluğuyuz. Bütün oyun severlere doğru haberler iletmeyi amaçlıyoruz... Oyun sektörünü sıkı bir şekilde takip eden ekibimiz, bu sektöre ait son gelişmeleri haber içeriklerini yamaları ve modları size aktarıyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir