Oyun Gündem

Xbox, Sony’nin Oyunlarını Game Pass’ten Uzak Tutmaları İçin Geliştiricilere Ödeme Yaptığını İddia Ediyor

Microsoft, Sony’nin oyun geliştiricilerine oyunlarını Xbox Game Pass’e eklemeyi reddetmeleri için ödeme yapıyor olabileceğini iddia ederek satın alma eleştirilerine tepki gösteriyor.

Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alması tamamlanmak üzereyken, şirket dünya çapındaki çeşitli hükümetleri Xbox’ın Candy Crush, Diablo ve Call of Duty’yi devralmasının aslında antitröst davranışı örneği olmadığına ikna etmek zorunda. Microsoft’un bu satın almayı kolaylaştırmak için ilgili yönetim organlarına gönderdiği belgelerin özellikle ilgi çekici olduğu kanıtlanmıştır.

Microsoft’un endüstrinin durumu hakkında meraklı ve şaşırtıcı derecede çarpıcı yorumlarda bulunmasının en son örneği, Brezilya Ekonomik Savunma İdari Konseyi’ne (CADE) sunduğu sunumdan geliyor. Xbox’ın Activision Blizzard’ı satın almasını haklı çıkaran belge, Sony’nin geliştiricilere ödeme yaparak oyunların Game Pass’te başlatılmasını engellemeye katıldığını iddia ediyor.

Microsoft’un CADE’ye yazdığı mektup kelimeleri küçümsemez. Belgede, “Sony, geliştiricilerin Game Pass’e içerik eklemesini önlemek için ‘engelleme hakları’ için ödeme yapıyor” iddiasında bulunuyor. Bazı bölümleri olası gizlilik için yeniden düzenlenmiş olsa da, argümanın özü, Sony’nin oyun geliştiricilerine oyunlarını Xbox’ın abonelik hizmetinde göstermemeleri için özellikle ödeme yapıyor olabileceğidir. Pek çoğu, yenilenen PS Plus’ın Xbox Game Pass’ten daha aşağı olduğunu düşünüyor ve Microsoft, Sony’nin Xbox’ın büyümesini engelleme yollarından birinin geliştiricilere ondan uzak durmaları için “rüşvet vermek” olduğunu öne sürüyor.

CADE mektubu, muhtemelen Microsoft’un Activision Blizzard oyunlarının olmazsa olmaz oyunları olmadığını belirten Yeni Zelanda Ticaret Komisyonu’na sunduğu raporla birlikte gönderildi. Bu, Sony’nin özellikle Call of Duty’nin birinci taraf konsol üreticisine ait olmaması gereken rakipsiz bir gişe rekorları kıran olduğu iddiasıyla desteklendi. Aynı zamanda belirtmekte fayda var, Microsoft, COD’yi yalnızca bir konsol platformuyla sınırlamanın anlamsız olacağını ve PlayStation hayranlarını kurumaya bırakmayacağını açıkladı.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu, Microsoft ve Sony arasında devam eden halat çekmenin sadece küçük bir parçası. Microsoft, son zamanlarda uyumlu bir çabayla Sony’nin satın alma endişelerine karşı geri adım attı ve yazılım şirketinin oyun alanında tehditkar olmayan ve iyi huylu görünmek için elinden gelen her şeyi yaptığı açık. Aynı zamanda Sony, bu satın almayı rekabete aykırı davranış olarak göstermeye çalışıyor ve yasa koyucuların hangi tarafa yaslanabileceği henüz net değil.

Sony’nin nereden geldiğini anlamak elbette zor değil. Xbox şimdi, tüm oyun konsolları yelpazesinde oldukça iyi kurulmuş olan çok sayıda diğerleri arasında iki klasik PlayStation IP’sini kontrol ediyor. Ana endişe, Xbox’ın uzun bir süre boyunca PlayStation’ı desteklemenin fişini çekmesi olabilir, bu kesinlikle eşi görülmemiş bir şey olmayacaktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir