Oyun Gündem

Xbox Game Pass, Bağımsız Geliştiricilere 2,5 Milyar Dolardan Fazla Telif Ücreti Ödedi

Rakam, Xbox’ın içerik küratörlüğü ve programları genel müdürü Chris Charla tarafından yeni bir blog gönderisinde açıklandı.

Charla, “Programın başlangıcından bu yana, bağımsız geliştiriciler 2,5 milyar dolardan fazla telif hakkı kazandılar ve Xbox’ta ID@Xbox ortakları tarafından elde edilen toplam gelir son üç yılda neredeyse ikiye katlandı” diye yazdı.

Ayrıca Xbox’ın geliştiricilere ve yayıncılara “Game Pass lisans ücretlerinde yüz milyonlarca dolar” ödediğini de açıkladı.

Blog ayrıca, programın son iki yılda 1000’den fazla geliştiricinin ID@Xbox sistemine kaydolduğunu gördüğünü belirtirken, Charla, Xbox’ın bağımsız geliştiricilerle çalışmasının hala gitmesi gereken bir yol olduğunu kabul ediyor.

Charla, “Geliştiriciler ve oyuncularla çokça konuştuğumuz bir alan keşfedilebilirliktir” dedi. “Microsoft’taki ekipler, oyuncuların sevdikleri oyunları bulabilmeleri için keşif zorluklarını çözmeye yardımcı olmak için her gün çalışıyor ve karşılığında geliştiricilerin oyunları için izleyici bulmasını sağlıyor.”

Geçen haftaki Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda Microsoft, başlıklarında Microsoft’un bulut oyun teknolojisini kullanmak isteyen tüm platformlardaki bağımsız geliştiricilere yönelik ID@Azure adlı yeni bir program tanıttı.

Aynı etkinlikte Xbox Game Studios Publishing de yeni bulut oyun organizasyonunu resmi olarak duyurdu. Microsoft’a göre, bölüm “bulutta yerel oyunlar geliştirmek ve bunları yalnızca Xbox ekosistemine getirmek için stüdyolarla birlikte çalışıyor”.

Bölünme, Xbox’a geçen yıl bulut oyun direktörü olarak katılan Kim Swift tarafından yönetiliyor. Swift, Left 4 Dead ve devamında tasarımcı ve sanatçı olarak çalışmadan önce Valve’s Portal’ın proje lideri ve tasarımcısı olarak öne çıktı ve daha yakın zamanda Stadia’da oyun tasarım direktörüydü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir