Donanım GündemOyun Gündem

Vulkan API 1.3 Sürümüne Güncellendi

Desteklenen tüm platformlar için Vulkan 1.3’ün piyasaya sürülmesiyle, oyun geliştiricileri artık daha akıcı bir deneyimin yanı sıra çekirdek API’ye entegre edilmiş çok sayıda talep edilen uzantının keyfini çıkarabilir.

Vulkan’ın ne olduğunu merak ediyorsanız, geliştiricilerin 3D grafikleri daha verimli hale getirmelerine ve kare hızlarını artırmalarına yardımcı olan tek modern açık standart GPU API’sidir, ancak hepsi bu kadar değildir.

The Khronos Group tarafından oluşturulan ve OpenGL’ye dayanan API, Steam, Stadia, Nvidia, iOS, Nintendo ve oyun endüstrisindeki diğer birçok büyük isim dahil olmak üzere 180 şirket tarafından destekleniyor. Bugün, Vulkan 1.3’ün duyurulmasıyla Khronos, API’sini Microsoft’un DirectX 11 ve DirectX 12’sine etkileyici, açık ve demokratik olarak yönetilen bir alternatif olarak daha da sağlamlaştırarak Vulkan’ın “ekosistemini güçlendirdi”.

Mevcut API, geliştiriciler tarafından Fortnite, Rise of the Tomb Raider ve Valheim dahil 160’ın üzerinde oyunda kullanılmaktadır.

Artık içerik oluşturucular, yeni temel spesifikasyonda en önemli olarak kabul edilen özellikleri dahil etmeye karar verdiler. Dinamik oluşturma, ek dinamik durum ve iyileştirilmiş bir senkronizasyon API’si gibi özellikler, “bu işlevi tüm desteklenen platformlarda tutarlı bir şekilde kullanılabilir hale getirmek” amacıyla artık standarttır.

Vulkan 1.3’ün geliştirme planları hakkında daha fazla bilgiyi blogda bulabilirsiniz , ancak kısacası, mesaj oyun geliştiricileri için daha az 3D yaygara olacağıdır – hikayeye, dünya yaratmaya ve ilginç mekaniklere odaklanmak için daha fazla zaman. Ayrıca daha fazla oyunun kare hızını artırmak için Vulkan’ı kullanacağından emin olabilirsin

Gameolog

Gameolog kurucusu olarak oyun sektörünü sıkı bir şekilde takip ediyorum. Sektöre ait son gelişmeleri ve haber içeriklerini sizlere en doğru şekilde iletmeyi amaçlıyorum...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mobil uygulamamızı denediniz mi?