Oyun GündemPCPlay StationXBOX
Trend

Twitch’in Kara Deliği

Son zamanlarda yeni yazımın ne olacağına karar vermeye çalışıyordum kitapdan mı, oyundan mı konuşmalıyım? hangisi daha çok ilginizi çeker? hangisi beni işimden kovdurmaz? sonunda bir sabah uyanınca yeni bir şeyler yapmak istediğimi fark ettim kendi konfor alanımda kısıtlı kalmıştım kitap ve oyun incelemerini sürekli yapıyordum dolayısıyla farklı bir şeyler yapmalıydım bu motiveyle daha önce 1 saat’ten fazla durmadığım kitlesinden pek haz etmediğim bir platforma giriş yaptım: Twitch.

Genel olarak Twitch’in mantığını anlamakta hala zorlanıyorum ortalama düzey bir bilgisayarım var o yayıncıların oynadığı oyunların çoğunu zaten oynayabilirim onların yayınını izlemekte mantık nedir? pintipanda gibi muhabbeti hoş efendiliğini koruyan özelikle kitlesi çomar olmayan yayıncıları severim lakin onları da çok fazla izlemem zaten pintipanda artık twitch’de yayın yapmıyor o yüzden geleneksel yöntemler kullanmalıyız ilk olarak jahrein ve elraen gibi popüler yayıncıları izledim bu yayıncılar kesinlikle kötü değil ama o takipçi kitlesi beni çileden çıkardı kendisi gülünce onlarda gülüyor kendisi efkarlanınca onlarda efkarlanıyor kısacası bot hesaptan pek bir farkları yok hayır efendim böyle olmaz kendimizi alışılmışın dışına çıkarmalıyız popüler isimlerden sıyrılıp potansiyel isimlere yönelelim böylece bu platformu kendimiz için bir kazanıma dönüştürelim benimle birlikte gelin Twitch’in Kara Deliği’ne dalıyoruz.

Twitch’in Kara Deliği nedir ve içinde ne var? bu benim genelde az takipçisi olan ama izleyicileri için bir kazanım olan potansiyel yayıncılar topluluğuna verdiğim bir isim bu gün bu özeliklere sahip olduğunu düşündüğüm 3 yayıncıyı inceleyeceğiz sizin de o yayıncıları izleyerek onlara destek olmanız için motive edeceğiz dolayısıyla bu kara deliğin büyüyüp tüm twitch’i yutmasında yardımcı olacağız. yazımın gördüğü ilgiye göre kara delik serimiz devam edecek son zamanlarda organik takipçi sayımız hızla artıyor ama onların tam olarak ne istediğini anlamakta zorlanıyoruz bu konularda yorum yapmaktan çekinmeyin, hadi o zaman başlayalım.

HarunCAN

Harun abiyi çoğumuz tanırız kendisinin az takipçi gibi bir sorunu yok yok lakin bu durum sizi yanıltmasın 100 kilometre öteden bile baksanız o karadeliğin bir üyesidir onun sesine çocukluğumuzdan beri çok alışığız dolayısıyla yayınlarını izlemek dublajlı filim izlemek gibi geliyor, kendisi twitch sektöründe sadece hobi olarak bulunuyor yani takipçi veya abone kazanmak gibi bir derdi yok bu da yayınlarına ayrı bir kalite katıyor, nasıl bir kalite? öncelikle en büyük artılardan birisi takipçi kitlesi kendisinin gerçekten çok işlevsel bir kitlesi var bunun en büyük nedeni bence Harun abinin oyun oynamamasıdır kendisi özelikle yeni nesil oyunlara pek ısınamamış birisi bunu bir eksi olarak değerlendirebiliriz sonuçta twitch bir oyuncu izleme platformudur lakin Harun abinin oyunlardan uzak durması yukarda bahsettiğim “bot-abi” kitlesinden uzak durmasını sağlıyor dolayısıyla kanalına kalite katıyor. İkinci artısı kendisi akıcı dili ve eğlenceli muhabbetiyle takipçilerini eğlendirmeyi biliyor olmasıdır üçüncüsü ise yayınlarına psikolog doktorlar gibi izleyicilerine katkıda bulunacak kişileri davet etmesidir diğer twitch yayıncıları bunu yapamaz çünkü yayının sıkıcı hale gelmesinden dolayısıyla takipçi kaybetmekten korkarlar ancak yukarda bahsettiğim gibi Harun abinin böyle bir derdi yok.

OsmanliTokadi

Kendisini Twitch’in “Önerilen küçük topluluk” olarak bana tavsiye edilmesi üzerine buldum kara delik üyelerini genelde o başlığın altında arıyorum. Öncelikle kendisinin asıl platformu YouTube’dir orda 100bin takipçisi var genelde oyun animasyonu ve seslendirme yapıyor fazla yayın açan birisi değil yayın sırasında çoğunlukla takipçileriyle makara yapıp muhabbet ediyor eski veya fazla bilinmeyen oyunlar oynuyor takipçi kitlesi haruncan kadar olmasa da sohbeti zevkli bir kitledir, ilginç ve çoğunlukla bizimde benzerini yaşadığımız hikayeler anlatıyor sonra da bizim hikayelerimizi dinleyip yorumluyor bu şekilde bir sohbet ortamı oluşuyor yani yayından çıkmak istemiyorsunuz kendisinin eski yada fazla bilinmeyen oyunlar oynadığını söylemiştim ama sonuçta bu oyunların “eski ve fazla bilinmeyen” olmasının bir sebebi var bu oyunlar bazı izleyiciler için yayını sıkıcı hale getirebilir dolayısıyla bu yönü eksi olarak değerlendirilebilir.

BoomTombadil

Kendisi şuan 144 saatlik kesintisiz yayının 36. saatinde ben bu yazıyı yazarken uyuyor aslında kanalına bakarsanız onu hala aktif bulabilirsiniz kendisinin solo gamer olduğunu söylüyor ama takipçilerin isteği doğrultusunda daha çok Valorant, CsGo gibi multi oyunlar oynuyor sohbeti ve kitlesi kaliteli takipçilerine özel ilgi gösteriyor yayın sırasında ismimi sordu söyledim ve bana hep o isimle seslenmeye başladı birkaç saat yayından çıkıp geri döndüğümde benim ismimi hatırladı bu durumu şaşırtıcı buldum zira takipçi sayısı az değil kendisinin ayrıca bir DC kitlesi var onlarda gördüğüm kadarıyla sohbeti hoş insanlar lakin TW chatin’de birkaç ergen var bunun dışında fazla sorun görmedim tavsiye ederim.

Bu gün ki yazımızın sonuna geldik öncelikle kabul etmem gerekir ki ben TW ve yayıncılar konusunda uzman değilim kendi çapımda yaptığım kanal derecelendirmesi size hitap etmiyor olabilir Gameolog.org sitemizde aktif ve kaliteli bir kitle yaratma amacı güdüyoruz dolayısıyla eleştirileriniz ve şikayetleriniz bizim için önemli gelen talebe göre yazımızı bir seri olarak devam ettireceğiz ve tabi ki bunu yaparken eleştirileri de dikkate alacağız küfür harici yorumlardan çekinmeyin sağlıcakla kalın.

Taha Can

2020'den beri acemi olarak oyun ve kitap incelemeleri yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu