Oyun Gündem

Steam Deck Yakında Alternatif Ekran Yenileme Hızı Destekleyecek

Valve geliştiricileri, Steam Deck’in yakında alternatif yenileme hızlarını destekleyeceğini ve 30 ile 60 FPS arasında düzgün kare hızına olanak tanıyacağını onayladı.

Bu nişteki diğer rakip cihazlarla karşılaştırılabilecek Steam Deck kadar güçlü ve uygun maliyetli olsa da, nispeten küçük form faktörü ve güç sağlama endişeleri performansını biraz kısıtlıyor. Bu nedenle, bazı üst düzey AAA oyunlarda 60 FPS’yi korumak için uygun değilken, 30 FPS ise yeteneklerinin çok altında, bu da onu garip bir konuma sokuyor.

Ancak bu, gelecekte bir sorun olmayacak çünkü Valve’in geliştiricileri, gelecekte Steam Güvertesinde alternatif yenileme hızlarının gerçekten mevcut olacağını doğruladılar. Bunun anlamı, 30 ila 60 FPS arasında dolaşan oyunların artık 40 FPS’de kekemesiz bir orta nokta hedefi olacak, bunun yerine muhtemelen performans ve pil ömrü arasındaki tatlı nokta olacak.

Şirkette bir kodlayıcı olan Pierre-Loup Griffais’e göre, Valve’in Steam Deck için gelecek planları şimdiye kadar açıkça tartışılanların çok ötesine geçiyor ve Valve özellikle kullanıcılara cihazın varsayılan 60Hz ekran yenileme hızına alternatifler sunmaya çalışıyor. Bu önemlidir, çünkü 60 Hz’de ekran yalnızca 15, 30 ve 60 FPS’yi eşit olarak görüntüleyebilir ve bu kare hızlarına kilitlenmeyen her şey kekemelik ve titreme gibi görünür ve bu da kötü bir oyun deneyimine neden olur.

Oyunların sorunsuz oynanabilmesi için, oluşturulan her kare arasında aynı süre olması gerekir ve örneğin 60 Hz’lik bir ekran eşit olarak bölünemez ve sabit bir 40 FPS oluşturamaz. Valve, lansman sonrası Steam Deck iyileştirmesini yayınladıktan sonra, kullanıcılar ekranlarını 40Hz’e ayarlayabilecekler, bu da cihazın herhangi bir modern oyunda sorunsuz bir şekilde eşleşmesi gerekecek ve tüm dünyada istikrarlı ve kekemesiz bir oyun deneyimi sağlayacak. yazı tahtası.

Bu özelliğin keşfi ilk olarak Windows çalıştıran bir Steam Deck’te yapıldı, kulağa garip gelse de. Tech YouTuber The Phawx, Steam Deck’te 40Hz yenileme hızını zorlamak için bir Windows hack’i kullandığı kısa bir genel bakış videosunda bu özelliğin potansiyelini gösterdi ve 60 FPS’ye tam olarak ulaşamayan oyunların mükemmel kare süreleriyle mükemmel şekilde pürüzsüz hissetmesini sağladı. yönüyle.

Bununla birlikte, 40Hz ekran yenileme hızı, yalnızca büyük bir performans lütfu olmaz. 30 ile 60 FPS arasında bir orta noktada otururken, Steam Deck’in biraz küçük piliyle oynamak daha kolay olurken, gelişmiş tepkisellik, akıcılık ve genel oyun deneyimi ile normal 30 FPS’den daha tatmin edici olmaya devam eder. Ne yazık ki, bu özelliğin henüz ne zaman geleceğine dair bir ETA yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mobil uygulamamızı denediniz mi?