Oyun Gündem

Steam Deck’e Windows 11 Desteği Ekleniyor

El bilgisayarı olarak Valve, Steam Deck’i taşınabilir bir oyun konsolundan daha fazlası olarak pazarladı ve cihaz artık Windows 11’i bile destekliyor.

Steam Deck el konsolu sistemi, son birkaç ayın en ilgi çekici oyun ekipmanlarından biri oldu ve nedenini anlamak zor değil. Valve’in başarısız donanım denemeleri geçmişine rağmen, bu son çaba, cihazın yalnızca mobil pazar için standart bir oyun konsolu değil, aynı zamanda tamamen işlevsel bir PC olmasıyla da kazanan bir şey olduğunu kanıtlıyor. Bu nedenle geliştiricisi, diğer işletim sistemlerini destekleyebileceği fikrini zorlamaya hevesliydi ve şimdi yeni bir beta güncellemesi Windows 11 için destek ekliyor.

PCGamesN’den gelen bir rapora göre, Steam Deck için yeni bir yama, kullanıcıların artık makineye önceden yerleştirilmiş olandan ziyade Microsoft’un en son işletim sistemini kullanabilecekleri anlamına geliyor. Bununla birlikte, Windows 11’i yükleyen herkesin, henüz tam olarak optimize edilmemiş olabileceğinin farkında olması gerektiğine dikkat edilmelidir, bu nedenle bir Deck’e sahip olanlar ve ilgilenenler belki de şimdilik biraz temkinli olmalıdır. Ne de olsa bu, bir işletim sisteminin Valve’ın cihazıyla uyumlu olmasının, mutlaka iyi çalışacağı anlamına gelmediği ilk örnek değil.

Rapor sırasında oyun performansında gözle görülür bir düşüş olduğunu gösteren testler ile Windows 10 sürücülerinin Steam Deck için piyasaya sürülmesi çok uzun zaman önce değildi. Doom Eternal gibi bazı oyunlar 34 fps’den 19 fps’ye önemli bir düşüş yaşadı, ancak Elden Ring diğer oyunlar kadar çok sorun yaşamadı. Görünüşe göre genel fikir, taşınabilir makinede Windows 10 veya Windows 11’e sahip olmak için hala erken günler, ancak herhangi bir sorunla ilgilenmesi gereken bir noktada güncel sürücülerin piyasaya sürülmesi muhtemeldir.

Bunun üzerine, Steam Deck’in Linux tabanlı işletim sistemi, klavye ve giriş kalibrasyon özelliklerini iyileştirmeye yönelik birkaç güncelleme aldı. Sistemin yalnızca birkaç hafta önce piyasaya sürüldüğü göz önüne alındığında, özellikle farklı bir işletim sisteminin uygulanmasıyla, erken dönemde bazı diş çıkarma sorunlarının olacağı anlaşılabilir, ancak her zaman ince ayarlar yapılıyor gibi görünüyor.

Steam Deck’in kendisine gelince, Gabe Newell, oyun cihazının kaçınılmaz olduğunu ve bu mevcut yinelemenin mobil oyun sistemleri için yeni bir çağın ilk adımlarını temsil edebileceğini söylüyor. Valve’in nihayet övgü alan bazı donanımların yanı sıra bazı eleştiriler de alması birkaç yılını almış olabilir, ancak geleceğin mobil PC’ler için iyi görünmesi tamamen olasıdır, bu veya ondan ilham alan diğerleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mobil uygulamamızı denediniz mi?