Oyun Gündem

Square Enix Yeni Stüdyolar Almayı Planlıyor

Birkaç stüdyoyu sattıktan sonra Square Enix, birden fazla stüdyo satın alarak ve yepyeni stüdyolar açarak yeniden genişlemek istiyor.

Son birkaç yıl, oyun endüstrisinde çok sayıda yüksek profilli stüdyo satın almalarının meşhur tekneyi salladığı çok sayıda iş anlaşmasının gerçekleştiğini gördü. Microsoft, son zamanlarda Activision Blizzard’ın satın alınmasıyla sonuçlanan bir harcama çılgınlığı içindeydi. Ayrıca Sony, stüdyo kadrosunu Bungie’nin eklenmesiyle genişletti ve Take-Two, tümü 2022’de gerçekleşen Zynga’yı kilitledi. Şimdi, Japon oyun devi Square Enix, birkaç büyük stüdyonun satışının ardından, geliştirici kadrosunu yeniden oluşturmak için bu eyleme katılın ve daha fazla stüdyo satın almayı planlıyor.

Square Enix’in amacı, 13 Mayıs’ta halka açıklanmasının ardından, en son iş yılı sonu kazanç raporunda açıkça ortaya çıktı. Raporun önemli bir noktası, Square’in “orta vadeli iş stratejisi ilerlemesi” idi. “orta vadeli kazanç hedeflerine” ulaşma planlarını özetliyor. Şirketin bunu yapacağını söylemenin bir yolu, “sağlam IP geliştirerek”, yeni oyun stüdyoları açarak ve olası satın almalara bakarak “IP ekosistemini” güçlendirmektir.

Bu, Square Enix’in Crystal Dynamics, Eidos-Montreal ve Square Enix Montreal’i İsveçli video oyun şirketi Embracer Group’a 300 milyon dolara satmasının hemen ardından geldi. Stüdyoların yanı sıra Embracer Group, her bir IP’nin tam oyun kütüphanesini ve ilgili DLC’yi içeren Tomb Raider, Deus Ex, Thief ve Legacy of Kain IP’lerini de satın aldı.

Bazıları, Square Enix’in Embracer anlaşmasından sonra stüdyo kadrosunu bu kadar çabuk yeniden inşa etmek istemesine şaşırsa da, oyun devinin IP portföyünü yenileme ve “yeniden şekillendirme” arzusuna uygun düşüyor. Söz konusu portföyü yenilemenin kolay bir yolu, Square’in genel portföyü büyütmekle birlikte vizyonlarına uygun olduğunu düşündüğü mevcut IP’lere sahip stüdyolar satın almaktır.

Bu durumda gümüş astar, Square’in söz konusu stüdyoları kapatmak yerine en iyi Kuzey Amerikalı geliştiricilerinden üçünü satabilmesidir; bu, oyundaki en büyük yayıncılar arasında oldukça yaygın bir taktiktir, ancak oyuncuların ağzında kötü bir tat bırakabilir. Electronic Arts, bunun en iyi örneklerinden biridir, çünkü yayıncı, Visceral Games ve Pandemic Studios gibi yüksek profilli geliştiricileri kapatma konusundaki istekliliğiyle ün kazanmıştır.

Square’in satın alma planları, mevcut mali yılda öngörülen mali hedeflerine ulaşmak için bu daha büyük anahattın sadece bir parçası. Listelenen diğer planlar arasında, Square’in “yayıncılık yapısını” güçlendirmek için “karar verme sürecini hızlandırmaya” yardımcı olacak bir yayın kurulu başkanının atanması yer alıyor. Ayrıca, yeni kurulan Blockchain Entertainment Business Division tarafından blockchain eğlencesini ve NFT çabalarını desteklemeye devam etmeyi planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir