Oyun Gündem

Square Enix Embracer Satışının Ardından Bazı batı Oyunlarını Yayınlamaya Devam Edecek

Square Enix, batı geliştirme kolunun büyük bir bölümünü Embracer Group’a satmasına rağmen bazı batı oyunlarını yayınlamaya devam edeceğini söyledi.

İsveçli şirket Embracer bugün Crystal Dynamics, Eidos Montreal ve Square Enix Montreal’i 300 milyon dolara satın almayı kabul ettiğini duyurdu.

Satın alma ayrıca Tomb Raider, Deus Ex, Thief ve Legacy of Kain’in yanı sıra Square Enix’ten “50’den fazla arka katalog oyunu” dahil olmak üzere bir IP kataloğunu da içerecek.

Bununla birlikte, Square Enix’ten yapılan bir açıklama, şirketin kendisini tamamen batı oyun geliştirmesinden uzaklaştırmadığı konusunda ısrar ediyor gibi görünüyor.

“İleride, şirketin geliştirme işlevi Japonya’daki stüdyolarını, Square Enix External Studios’u ve Square Enix Collective’i içerecek” dedi.

“Şirketin denizaşırı stüdyoları Just Cause, Outriders ve Life is Strange gibi seriler yayınlamaya devam edecek.”

Square Enix External Studios, dünyanın dört bir yanındaki geliştirme stüdyolarıyla çalışan Londra merkezli bir geliştirme ve yayın grubudur.

Geçmişte, Just Cause ve Life is Strange serisinin yanı sıra, Square Enix External Studios, Sleeping Dogs ve Batman: Arkham Asylum’un beğenilerinden sorumluydu (ikincisi artık yalnızca Warner Bros tarafından yönetilen bir serinin parçası olsa da) .

Square Enix Collective’in benzer bir rolü var, ancak bunun yerine bağımsız oyunlarla ilgileniyor. Geçmişte PowerWash Simulator, The Turing Test, Fear Effect Sedna ve Boundless gibi başlıkların yayınlanmasına yardımcı oldu.

Square Enix’in başkanı geçen ay şirketin Japon stüdyolarının özellikle batılı oyunculara yönelik oyunlar yapmaya çalışmaması gerektiğini belirtti.

Yahoo Japan ile yaptığı bir röportajda Yosuke Matsuda, Square Enix’in oyunlarının küresel ölçekte iyi satması hayati önem taşırken, Japon geliştiricilerinin batı tarzı oyunları taklit etmeye çalışmasının bir hata olacağını açıklıyor.

Embracer’ın satın alma anlaşması, dünya çapında sekiz lokasyondaki üç stüdyoda yaklaşık 1.100 çalışan kazandığını görecek.

Ayrıca “50’den fazla arka katalog oyunu” içerecek. Bu, lisans sahibinin anlaşmalarına tabi olarak, potansiyel olarak Marvel’s Avengers ve Marvel’s Guardians of the Galaxy içerecektir.

Square Enix, geçmişte her iki Marvel oyununun da beklentilerin altında sattığını kamuoyuna açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mobil uygulamamızı denediniz mi?