Oyun Gündem

Resident Evil 4 Remake Yönetmenleri Oyunu Yapmaktan Çekinmiş

Görünüşe göre Resident Evil 4’ün yaklaşan remake’inin yönetmenleri, 2005 tarihli orijinal sürümün bir “başyapıt “tan başka bir şey olmadığını belirterek projeye devam etmekte biraz tereddüt etmişler. Korku oyunları şu anda bir tür rönesans yaşıyor ve hayranların dört gözle beklediği pek çok oyun var. AAA oyunların ve bağımsız yapımların yanı sıra, yakın zamanda çıkan Dead Space ve Silent Hill 2’nin merakla beklenen yeniden uyarlaması da dahil olmak üzere bir dizi yeniden yapım da mevcut.

Resident Evil 4’ün yeniden yapımının orijinalinde olması gereken hurdaya çıkarılmış düşmanları içereceği, bazı hikaye sürprizlerinden ve korkunç QTE bölümlerinin kaldırılmasından bahsetmediği söylenirken, bir klasiğin bu modern yorumu oldukça kalabalığı memnun edecek gibi görünüyor. Elbette, yeniden yapımın çok daha karanlık bir tonda olmasına rağmen, RE4’ü ilk etapta özel yapan şeyi koruyacağına dair umutlar var. Ancak, oyun hakkında herkes ne kadar heyecanlı olsa da, projeyi üstlenme konusunda bazı çekinceler vardı.

Game Informer ile yakın zamanda yapılan bir röportajda, Resident Evil 4’ün yeniden yapımının arkasındaki yönetmenler Yasuhiro Ampo ve Kazunori Kadoi, ilk başta bunu yapmak istediklerinden tam olarak emin değillerdi. Ampo orijinal oyundan “bir efsane” olarak bahsediyor ve hataların hayran kitlesini üzeceğini bilerek başarılı bir yeniden yapım yapmanın zor olacağını düşündüklerini ekliyor. Kadoi de RE4’ten bir “başyapıt” olarak bahsederek ve “bunu yapmak istemediklerini” söyleyerek aynı duyguları paylaşıyor gibi görünüyor. 2005’te piyasaya sürülen oyunun ne kadar saygı gördüğünü bildikten sonra, özellikle de amaç eski oyuncuları ve yeni gelenleri de memnun etmekse, pek çok kişinin sevilen bir oyunun yeniden uyarlanması konusunda biraz isteksiz olması anlaşılabilir bir durum.

Tüm RE oyunları arasında, Resident Evil 4 birçok kişi tarafından grubun en iyisi olarak kabul edilir ve kendisini öncekilerden uzaklaştıran bir değişimin sinyalini verir. Her ne kadar ilk giriş serinin temelini atmış olsa da, RE1’in bıraktığı yerden devam eden iki takipçisi ile dördüncü bölüm, sabit kamera açılarından uzaklaşarak ve daha çok aksiyona odaklanarak trendi değiştirdi.

Resident Evil 4’ün yeniden yapımı da çıktığında daha az rekabete sahip olacak. Star Wars Jedi: Survivor ve bağımsız korku oyunu Amnesia: The Bunker gibi oyunların ertelenmesiyle, Capcom’un gelecek sürümü nefes almak için daha fazla alana sahip olacak. Özellikle de önceki RE yeniden yapımlarının başarısı göz önüne alındığında, pek çok kişi bunun heyecan verici bir başarı olmayacağını düşünmüyor.

Resident Evil 4 24 Mart’ta PC, PS4, PS5 ve Xbox Series X için piyasaya çıkıyor.

Kaynak
GameRant

Gameolog

Gameolog kurucusu olarak oyun sektörünü sıkı bir şekilde takip ediyorum. Sektöre ait son gelişmeleri ve haber içeriklerini sizlere en doğru şekilde iletmeyi amaçlıyorum...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir