Donanım GündemOyun Gündem

Microsoft Windows 11 İçerik Menüsünü Geliştirmek için Yeni Adımlar Atıyor

Bir kısayola veya simgeye tıkladığınızda görünen bağlam menüsü veya sağ tıklama menüsü, Windows 11’in modern görünümünü yansıtacak şekilde yeniden tasarlandı. Modern bir bağlam menüsü fikri, size daha az seçenek sunmaktır. her zaman faydalıdır ve sağ tıkladığınız kısayol veya simge için geçerlidir. Microsoft temsilcileri daha önce, şirketin Windows 11 21H2 sürümünde yeniden tasarlanmış bir menü ile uzun ve kötü organize edilmiş Windows 10 bağlam menüsünü ortadan kaldırmanın yanı sıra performans sorunlarını ele almak istediğini söyledi.

Windows bağlam menüsü, Dosya Gezgini’nin önemli bir parçasıdır. Menü istenmeyen seçeneklerle doluysa, düşük performansa ve diğer sorunlara yol açabilecek birçok komut veya eylem Explorer işleminin kendisine dahildir. Bu tür programların sayısını azaltmak için Microsoft, kopyalama, yapıştırma ve kesme gibi ortak işlevleri barındıracak yeni bir komut çubuğu geliştirdi. Önemli kısayol menüsü komutları artık arka arkaya düzenlenerek kullanıcı deneyimini kolaylaştırıyor. Aç ve Birlikte Aç dahil diğer seçenekler, bu menüdeki seçeneklerin sayısını azaltmak için birlikte gruplandırılmıştır. Bağlam menüsü artık çok daha küçük ve daha modern, ancak yeni yaklaşımla ilgili iki sorun var: yavaş performans ve komut eksikliği.

Modern kısayol menüleriyle ilgili ikinci sorun, gelişmiş komutlara erişmek için Daha Fazla Seçenek Göster’e veya klasik menüye güvenmeniz gerekmesidir. Örneğin, Dosya Gezgini’nde bir klasörün içeriğini güncellemek istiyorsanız, Güncelle düğmesine erişmek için Gelişmiş Seçenekleri Göster’i tıklamanız gerekir.

Windows 11 Build 22518’de içerik menüsü, yeni üst düzey komutları destekleyecek şekilde güncellendi. Geri bildirimlere dayanarak, Microsoft aşağıdaki değişiklikleri yaptı:

  • Artık bunları yüklemek için yazı tipi dosyalarına ve .inf dosyalarına sağ tıklayabilirsiniz.
  • Artık sertifikayı yüklemek için .cer dosyalarına sağ tıklayabilirsiniz.
  • Artık Dosya Gezgini’nde Bu Bilgisayar simgesine sağ tıklayarak Ağ Sürücüsünü Eşle ve Ağ Sürücüsünün Bağlantısını Kes seçeneklerine erişebilirsiniz.
  • Ağ sürücülerine sağ tıkladığınızda Devre Dışı Bırak seçeneği geri gelir.

Klasik bağlam menüsünün hiçbir yere gitmeyeceğini ve şimdiye kadar hiçbir komutun kaldırılmayacağını belirtmekte fayda var. Bunun nedeni, çoğu uygulamanın henüz yeni Windows 11 API’sini destekleyecek şekilde

güncellenmemiş olmasıdır.Güncellenmiş içerik menüsü şu anda Geliştirme Kanalındaki test kullanıcılarına açıktır ve Windows 11 Güz 2022 Güncellemesinin bir parçası olarak herkesin kullanımına sunulacaktır.

Gameolog

Gameolog kurucusu olarak oyun sektörünü sıkı bir şekilde takip ediyorum. Sektöre ait son gelişmeleri ve haber içeriklerini sizlere en doğru şekilde iletmeyi amaçlıyorum...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mobil uygulamamızı denediniz mi?