Oyun Gündem

Microsoft, Activision Blizzard, Ubisoft ve Epic Games, Rusya Satışlarını Durduran Firmalara Katıldı

Bu hafta sonu Activision Blizzard, Microsoft ve Epic Games, Ukrayna’nın devam eden işgali nedeniyle Rusya’daki hizmetlerini askıya aldıklarını açıkladı. Ülkeyi yasadışı savaşı nedeniyle boykot etme konusunda Netflix, EA Games ve CDPR gibi büyük isimlere katılıyorlar.

COO Daniel Alegre, Activision çalışanlarına hitap eden, ancak aynı zamanda web sitesinde de kamuoyuna duyurulan, “Bugün, Activision Blizzard’ın bu çatışma devam ederken Rusya’daki oyunlarımızın yeni satışlarını askıya alacağını duyuruyoruz” dedi.

Mektup, şirketin etkilenen çalışanları desteklemek için uyguladığı desteğin ayrıntılarını verirken, Activision çalışanları tarafından toplanan ve yayıncı tarafından 2:1 oranında eşleştirilen 300.000 doların yanı sıra Ukraynalılar için belirtilmemiş bir destek sözü veriyor. Alegre, Polonyalı meslektaşlarını Ukraynalı mültecilere verdikleri destekten dolayı da takdir ediyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Ukrayna halkının yanındayız ve bu kriz yayılmaya devam ederken attığımız her yeni adımla ilgili güncellemeleri sağlayacağız.”

Epic, Ukrayna’yı işgaline tepki olarak oyunlarımızda Rusya ile ticareti durduruyor. Diğer iletişim araçlarının çevrimiçi kalmasıyla aynı nedenle erişimi engellemiyoruz: özgür dünya tüm diyalog hatlarını açık tutmalıdır.

Bu makale yazılırken, Ubisoft, Ukraynalı çalışanlarının güvenliğiyle ilgili olarak geçen haftaki gönderilerine tek satırlık bir açıklama ekleyerek, aynı şeyi yapmayı planladıklarını bildirdi. Ukrayna’da devam eden trajedinin ışığında, Rusya’daki satışlarımızı durdurma kararı aldık.”

Hafta sonundan önce Microsoft, Ukrayna Birinci Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov’un Xbox ve PlayStation’a Rusya’daki satışları askıya alma çağrısına yanıt verdi. Microsoft Cuma günü bir blog yazısı yazdı ve “Rusya’daki tüm yeni Microsoft ürün ve hizmetlerinin satışını askıya almak” olduğunu söyledi. Şirket, işgale ilişkin “Ukrayna’daki savaştan gelen görüntü ve haberlerden dehşete kapıldığını, öfkelendiğini ve üzdüğünü ve Rusya’nın bu haksız, sebepsiz ve hukuksuz işgalini kınıyoruz” dedi.

Şu anda Ukrayna’da neler olduğunun kesinlikle farkındasınız. Rusya, Ukrayna’ya değil, tüm medeni dünyaya savaş ilan ediyor. İnsani değerleri destekliyorsanız, Rus pazarında yaşamalısınız!

CNBC dün, Netflix’in ülkedeki bir milyondan az aboneye rağmen Rusya’daki hizmetlerini de askıya aldığını bildirdi. Geçen hafta Amazon Games’in oyunlarının Rusça yerelleştirmesini askıya aldığını da gören EA, Rus takımlarını NHL 22 ve FIFA 22’den çıkarmak için çalıştıklarını söyledi ve ESL, Rus hükümetiyle bağları olan veya yaptırım uygulanan bireylere izin vermeyeceğini açıkladı. Ancak, “tarafsız bir isim altında rekabet ettikleri” sürece Rus oyuncuları yasaklamaktan vazgeçtiler.

Onlara katılan CD Projekt Red, Perşembe günü çevrimiçi PC mağazaları GOG’dakiler de dahil olmak üzere Rusya ve Beyaz Rusya’ya yapılan tüm satışları durdurma niyetlerini tweetledi.

Komşu ülkemiz Ukrayna’daki Rus askeri işgali ışığında, CD PROJEKT Grubu bir sonraki duyuruya kadar
oyunlarımızın Rusya ve Beyaz Rusya’ya tüm satışını durdurma kararı aldı. Bugün, askıya almak için ortaklarımızla birlikte çalışmaya başlıyoruz.
CD PROJEKT Group ürünlerinin ve ayrıca GOG’da dağıtılan tüm oyunların dijital satışları ve fiziksel stok teslimatlarını Rusya ve Beyaz Rusya topraklarında durduruyoruz.
Tüm CD PROJEKT Grubu, Ukrayna halkının yanındadır. Doğrudan hareket etme yeteneğine sahip siyasi bir varlık olmasak da
devlet meselelerini etkilemek ve bir olmak istemiyoruz, ticari varlıkların birleştiğinde güce sahip olduğuna inanıyoruz.
sıradan insanların kalplerinde ve zihinlerinde küresel değişime ilham vermek. Rusya ve Beyaz Rusya’daki oyuncuların, bireylerin
Ukrayna’nın işgaliyle hiçbir ilgisi olmayanlar bu karardan etkilenecek, ancak bu eylemle daha da ileriye gitmek istiyoruz.
Anavatanları için savaşan kardeşlerimize — güçlü kalın!

PlayStation, eylemlerinde biraz daha belirsiz görünüyor, görünüşe göre Gran Turismo 7’yi Rus mağazasından çekiyor, ancak karar hakkında herhangi bir kamuoyu açıklaması yapmıyor. Bloglarında veya sosyal medyalarında daha fazla bilgi görünmedi.

Bu askıya almaların Rus hükümeti üzerinde ne kadar etkisi olacağı belirsizliğini koruyor. Açıktır ki, bu gibi zamanlarda büyük bir faktör, sonuçları yalnızca işgale tamamen dahil olmayan Rus vatandaşlarını etkilemek için olsa bile, bir tür harekete geçiyor gibi görünmenin önemi haline geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir