HaberlerOyun Gündem

League of Legends geliştiricisi Riot Games 530 çalışanını işten çıkarıyor

“Bu, hissedarları yatıştırmak ya da üç aylık kazanç rakamına ulaşmak için değil; bu bir gereklilik.”

League of Legends’ın geliştiricisi Riot Games, 530 çalışanını (toplam küresel işgücünün yaklaşık yüzde 11’i) işten çıkaracağını açıkladı ve bu kararı “bizi daha sürdürülebilir bir geleceğe taşımak için daha az sayıda, yüksek etkili projelere” yeniden odaklandığı için aldığını söyledi.

Geçen yıl Ocak ayında 46 çalışanını işten çıkaran Riot, web sitesinde oyunculara hitaben yaptığı açıklamada şunları yazdı: “Tarihimizin büyük bölümünde böyle günlerden kaçınmayı başardık, ancak bu karar Riot’un geleceği için kritik önem taşıyor. Bu, hissedarları yatıştırmak ya da üç aylık kazanç rakamlarına ulaşmak için değil, bir gerekliliktir.”

CEO Dylan Jadeja, Riot çalışanlarına gönderdiği ve stüdyonun web sitesinde de paylaşılan bir e-postada, bugünkü işten çıkarmalara yol açan iş koşulları hakkında daha spesifik ayrıntılara girdi. “2019’dan bu yana,” diye yazdı Jadeja, “oyuncu olmayı daha iyi hale getirmek amacıyla şirket genelinde bir dizi büyük bahis yaptık. Yeni deneyimler yaratmaya ve portföyümüzü genişletmeye balıklama atladık ve çoklu oyun, çoklu deneyim şirketi haline geldikçe hızla büyüdük – küresel ayak izimizi genişlettik, işletme modelimizi değiştirdik, hedeflerimize uygun yeni yetenekler getirdik ve nihayetinde Riot’un büyüklüğünü sadece birkaç yıl içinde iki katına çıkardık.”

“Bugün, yeterince keskin bir odağı olmayan bir şirketiz,” diye devam etti, “ve basitçe söylemek gerekirse, devam eden çok fazla işimiz var. Yaptığımız bazı önemli yatırımlar beklediğimiz şekilde sonuç vermiyor. Maliyetlerimiz sürdürülemez bir noktaya geldi ve kendimize deneme ya da başarısızlık için yer bırakmadık – ki bu bizim gibi yaratıcı bir şirket için hayati önem taşır. Tüm bunlar işimizin özünü riske atıyor.

“Geçtiğimiz birkaç ay boyunca yörüngemizi birçok farklı şekilde değiştirmeye çalıştık. Liderlerden ekiplerinin üzerinde çalıştıkları işlerden ödün vermelerini istedik. İşe alımları yavaşlattık ve bazı durumlarda işe alımları dondurduk. Gelir artışımızı güçlendirirken maliyetleri kontrol etmeye önem verdik. Tüm bunlar şüphesiz ekiplerimiz için zor oldu.

“Ancak Riot’un dört bir yanındaki liderlerle görüştükçe, bu değişikliklerin yeterli olmadığı hepimiz için açık hale geldi. İşimize odaklanmak için daha fazlasını yapmalı ve çabalarımızı en çok oyuncu değeri sağlayan şeylere – oyuncuların zamanına gerçekten değen şeylere – odaklamalıyız. Ne yazık ki bu, en çok yatırım yaptığımız alanda, yani personel sayımızda değişiklik yapmayı gerektiriyor.”

Riot bu “değişikliklerin” dünya çapında yaklaşık 530 çalışanın işini kaybetmesi anlamına geleceğini ve “en büyük etkinin çekirdek geliştirme dışındaki ekiplerde olacağını” söylüyor. Şirket ayrıca, Harap Kral, Nunu’nun Şarkısı ve yakında çıkacak olan Bandle Tale de dahil olmak üzere, kendi IP’sine dayanan bir dizi iyi takdir edilen oyunu geliştirmek için daha küçük bağımsız stüdyolarla birlikte çalıştığını gören RiotForge’u kapatıyor ve Legends of Runeterra ekibinin boyutunu küçültüyor.

Jadeja’ya göre bu ikinci oyun “tüm çabalarımıza rağmen istediğimiz performansı gösteremedi”. Riot’un diğer oyunları aracılığıyla geliştirme maliyetini sübvanse etmenin artık “uygulanabilir bir seçenek” olmadığını, bu nedenle geliştirmenin Runterra’nın Şampiyonlar Yolu PvE oyun moduna yeniden odaklanacağını ekledi – modun “oyuncuların en çok zaman geçirdiği” mod olduğu söyleniyor. Stüdyo ayrıca League of Legends, Valorant, Teamfight Tactics ve Wild Rift ekiplerine “içerik, özellik ve güncellemelere odaklanabilmeleri için” “öncelik vereceğini” ve “espor, müzik ve eğlenceyi oyunlarımızla daha sıkı bir şekilde bütünleştiren” stratejiler benimseyeceğini söylüyor.

Bugünkü işten çıkarmalardan etkilenen Riot çalışanları en az altı aylık kıdem tazminatı, bireysel 2023 Yıllık Performans İkramiyelerinin yüzde 100’üne eşit nakit ikramiye, kıdem tazminatı süresine eşit sağlık yardımları, normalde Riot’un Oyun Fonu ve Sağlık Fonu kapsamına giren masrafları karşılamak için 1000 ABD Doları, eşitlik, evde bir iş bulunamaması durumunda iş bulmaya yardımcı olacak bir dizüstü bilgisayar, kariyer desteği, Rioter Yardım Programına üç aylık erişim, vize desteği ve Riot e-posta adreslerini “sınırlı bir süre” kullanmaya devam edecekler.

Riot’ta bugün yaşanan işten çıkarmalar, oyun sektörü genelinde işten çıkarmalarla geçen 2023 yılının ardından geldi ve bu durumdan etkilenen toplam çalışan sayısının 9.500 civarında olduğuna inanılıyor. İşten çıkarmalar ne yazık ki 2024’te de devam etti; Unity yıla 1.800 kişiyi işten çıkararak başlarken, Behaviour Interactive, Twitch, Discord ve Gearbox’ın sahibi olduğu Lost Boys Interactive stüdyosu da o tarihten bu yana işten çıkarmalar yaptığını duyurdu.

Fethpasha

Atari 2000'den beri oyun oynayan zamanının bir çok oyununu tatmış ve genel itibari ile RPG tutkununu haline gelmiş birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir