Oyun Gündem

Haziran 2023 Çıkacak Oyunlar

2 Haziran 2023 Street Fighter 6

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Capcom’un üstlendiği Street Fighter 6 için sayılı günler kaldı. Hepimizin sevdiği oyunlardan Street Fighter serisinin yeni oyunu uzun zamandır bekleniyor. Serinin beşinci oyunu 2016 yılında piyasa sürülmüştü ve oyuncular tarafından beğenilmemişti. Karşılıklı oynama modu dışında içerik olarak eksiklikleri bulunan Street Fighter 5, çekirdek oyuncu dışında pek ilgi toplayamadı. Serinin devam oyunu olan Street Fighter 6 üzerinde uzun bir geliştirme süreci geçiren Capcom, oyunla birlikte birçok yeniliği de sunmaya hazırlanıyor.

Capcom, Street Fighter 6’nın çıkış tarihini The Game Awards 2022’de açıkladı. Oyun 2 Haziran 2023’te çıkışını yapacak. Serinin beşinci oyunu yalnızca Sony konsoluna özel olarak sunulmuştu. Fakat Street Fighter 6 yalnızca PlayStation konsollarına sunulmayacak. Street Fighter 6’nın sunulduğu tüm platformlar şu şekilde:

  • PlayStation 4
  • PlayStation 5
  • Xbox Series S
  • Xbox Series X
  • PC (Steam)

6 Haziran 2023 Diablo 4

Diablo IV, Blizzard Entertainment tarafından geliştirilen ve yayınlanan yakında çıkacak bir aksiyon rol yapma oyunudur ve Diablo serisinin dördüncü ana oyunudur. Oyun 1 Kasım 2019’da BlizzCon 2019’da duyuruldu ve 6 Haziran 2023’te piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Serinin temel oyun mekaniği, giderek daha zorlu düşmanların yenilmesi yoluyla daha güçlü ekipmanların kademeli olarak edinilmesidir. Düşmanlarla savaşmak için farklı karakter sınıfı becerileri kullanılır ve bu beceriler, ekipman ve yetenek ağaçları aracılığıyla değiştirilebilir. Bu fikrin kullanılmasıyla olay örgüsü ve görevler ilerletilebilir. Bir teması, dövüş stili ve konumu olan canavar aileleri, düşmanları gruplandırmak için kullanılır. Her aile, aile üyeleri arasında uzmanlaşmış becerilerin sinerjisine izin vererek, farklı bir rol oynayan benzersiz bir arketip içerir. Farklı silüetleri, duruşları ve silahları ile birbirlerinden ayırt edilebilirler.

Beş sınıf açıklandı. Barbar, Sahire ve Druid sınıfları BlizzCon 2019’da, dördüncü sınıf Rogue sınıfı ise BlizzCon 2021’de duyurulmuştu. Beşinci sınıf olan Necromancer, 2022’de duyurulmuştu.

  • Diablo II ve Diablo III’te görünen Barbar, savaş sırasında silahlar arasında geçiş yapma yeteneğine sahiptir.
  • İlk oyundan ve Diablo II’den dönen Büyücü, ateş, soğuk ve şimşek sihirleri kullanan temel büyücü tipi bir karakterdir.
  • Diablo II’den Druid, insan, kurt adam ve kurt ayı formları arasında şekil değiştirebilir ve toprak ve fırtına büyülerine sahiptir. Rogue, ilk oyundan, bıçaklı yakın dövüş veya yay ile menzilli dövüş arasında geçiş yapan hızlı hareket eden bir savaşçıyı geri getiriyor.
  • Diablo II ve Diablo III’ten dönen Necromancer, çağırma ve saldırılar için kara büyü kullanır.

Aynı anda konsollar ve PC için duyurulan Diablo IV için çıkış planı önceki oyuna göre biraz farklı. Oyun PC’nin yanı sıra (Battle.net aracılığıyla) Diablo IV, Xbox Series X|S, Xbox One, PS5 ve PS4’te piyasaya sürülecek. Diablo III ve Diablo II: Resurrected, ikisi de Nintendo Switch’e geldi, ancak bu platform Diablo IV için duyurulmadı.

22 Haziran 2023 Final Fantasy 16

Final Fantasy XVI , Square Enix tarafından geliştirilen ve yayınlanan yakında çıkacak bir aksiyon rol yapma oyunudur . Final Fantasy serisinin on altıncı ana oyunu , 22 Haziran 2023’te PlayStation 5 için özel zamanlı olarak piyasaya sürülmesi planlanıyor. Oyun, bölümlere ayrılmış açık ortamlara ve hem yakın dövüş hem de sihir tabanlı saldırıları içeren eylem tabanlı bir dövüş sistemine sahip olacak. Chocobos vehem patron olarak savaşılan hem de güçlerini savaşta kanalize ederek kullanılan Eikons adlı çağrılan canavarlar dahil olmak üzere yinelenen seri özellikleri de vardır.

Final Fantasy XVI, oyuncuların Valisthea kıtalarındaki bölümlere ayrılmış açık alanlarda ana karakter Clive Rosfield’ın ve yapay zeka kontrollü yoldaşlardan oluşan dönüşümlü bir grubun kontrolünü ele geçirdiği bir aksiyon rol yapma oyunudur . Savaş, yakın dövüş ve büyü saldırılarının bir kombinasyonu etrafında dönüyor ve Clive kaçabiliyor. Oyun sırasında Clive, savaşları özel mekaniklere sahip olan Eikons adlı çağrılmış canavarlarla savaşlarda sona erer. Clive, onları yendikten sonra güçlere ve onların etrafında dönen dövüş tekniklerine erişim kazanır.  Galliform Chocobo ve canavar türleri gibi yinelenen Final Fantasy öğeleri oyun dünyasına dahildir. Oyunun iki ayrı modu vardır; savaşı basitleştirmek ve karakterleri güçlendirmek için aksesuarlar sunan bir “Hikaye” modu ve daha büyük bir meydan okuma sunan normal bir mod. Ayrıca , oyuncuların istatistiklerini ve ekipmanlarını artan zorlukta bir kampanyaya taşımalarına izin veren bir New Game+ olacak .

Gameolog

Gameolog kurucusu olarak oyun sektörünü sıkı bir şekilde takip ediyorum. Sektöre ait son gelişmeleri ve haber içeriklerini sizlere en doğru şekilde iletmeyi amaçlıyorum...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir