HaberlerOyun Gündem

Grand Theft Auto 6 Hakkında Bildiğimiz Her Şey

Geçen yıl GTA 6 için yapılan mega sızıntılar sayesinde, şu anda bilmemiz gerekenden çok daha fazlasını biliyoruz.

Grand Theft Auto VI’nın tam olarak ne zaman çıkacağını bilmesek de, yeni bir GTA oyunu öncesinde genellikle bildiğimizden çok daha fazlasını biliyoruz.

Bu ekstra bilgi, geçen yıl internete düşen ve Rockstar’dan neler bekleyebileceğimize dair ortamı, yeni karakterlerle ilgili ayrıntıları ve diğer birkaç bilgiyi öğrendiğimiz muazzam bir sızıntı sayesinde elde edildi.

Öğrenecek çok şey var ama endişelenmeyin: Grand Theft Auto VI hakkında bildiklerimizi tazelemek istiyorsanız, geçen yıl oyun tarihinin en büyük sızıntılarından birini kaçırmayı başardıysanız veya yüzeysel spoilerlardan kaçınıyorsanız ancak biraz şımarmaya hazırsanız, şu anda bildiğimiz her şeyi bir araya getirdik.

Yine de spoilerlardan kaçınmak istiyorsanız, temel bilgilerle, resmi bilgilerle, muhtemelen her şeyi bilen kişiler tarafından yapılan yorumlara dayanan bazı hafif tahminlerle başlayacağız. Daha sonra karakterler, potansiyel aktiviteler ve oyunun bizi hangi şehre götüreceği gibi detayları doğrulayan sızıntılara değineceğiz.

GTA VI resmi olarak duyuruldu mu?

Evet, kesinlikle.

Rockstar Games, 4 Şubat 2022’de o zamanlar “Twitter” olarak bilinen X’te yaptığı bir paylaşımla “Grand Theft Auto serisine yeni bir giriş yapılacağını” resmen duyurdu.

Rockstar’ın bir sonraki GTA oyunuyla ilgili haber ve duyuruları sadece yukarıdaki duyuruyla sınırlı tutmak istediğinden emin olsak da, bu mümkün olmadı. Yine de, sızdırılan şeylere geçmeden önce, resmi kaynaklardan öğrendiğimiz diğer şeylerle devam edelim.

GTA VI fragmanları veya resmi ekran görüntüleri var mı?

Hayır!!!

Açık konuşmak gerekirse, GTA VI’nın hangi konsollarda oynanabilir olacağını bile bilmiyoruz (yine de muhtemelen açıkça tahmin etmekte özgürsünüz). Resmi adının ne olduğundan bile emin değiliz. Resmi bilgilere gelince, tek bildiğimiz kesinlikle yeni bir GTA’nın yolda olduğu. Başlığın GTA VI olması muhtemel görünüyor, ancak gelecekte bu konuda kendimizi düzeltilmiş bulabiliriz.

Tarihsel olarak, ana hat Grand Theft Auto oyunları genellikle ilk olarak konsollarda çıkar ve PC sürümleri Grand Theft Auto IV örneğinde sekiz ay kadar kısa bir süre ve Grand Theft Auto V örneğinde iki yıl kadar takip eder.

GTA VI’nın ne zaman çıkması bekleniyor?

2024, GTA VI olarak adlandırdığımız oyun için muhtemel bir çıkış aralığı olabilir. Bunu nereden biliyoruz? En güvenilir bilgi oyunun yayıncısı Take-Two’dan geliyor.

Bu yılın Mayıs ayında Take-Two, 2024 yılında çok büyük paralar, özellikle de 8 milyar dolar kazanmayı beklediğini söyledi. Bu çok büyük bir para ve GTA Online şirket için iyi işler yapmaya devam ederken, şirketin en son mali yılı sadece 5 milyar dolar kazandırdı. Peki ek satışlara ne yol açabilir? Yeni bir GTA kesinlikle sağlar.

Microsoft’un Activision’ı satın alma destanından daha fazla bilgi geldi. Microsoft’un Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Kurumu’na (CMA) verdiği 2022 tarihli yanıtın 24. sayfasında şirket “Grand Theft Auto VI’nın 2024 yılında piyasaya sürülmesinin beklendiğini” belirtti. Bu belgede Microsoft, adil olmak gerekirse, bu bilginin kaynağı olarak TechRadar’ın bir yazısını gösteriyor.

Tüm resmi bilgiler bu kadar, o halde geçen yılki sızıntıların bize neler öğrettiğine ve görülenlere dayanan bazı belirsiz spekülasyonlara geçelim.

SPOİLER ALARM

Tamam, artık sadece biz varız. Ama bakın, sızıntılar hakkında bilinenleri paylaşsam da, gerçek görüntüleri paylaşmayacağım, çünkü Rockstar bu şeylerin her yere sızmasından gerçekten çok memnun olmadı. Ama bilirsiniz, her zaman Google, DuckDuckGo ya da Bing vardır.

GTA VI hangi şehirde geçiyor?

Umarım Florida’ya gitme havasındasınızdır – rahatlayın, bu belki de benim var olmamın yasadışı olmadığı kurgusal bir versiyon (gerçi bu lanet şirketle kim bilir). Bir sonraki Grand Theft Auto oyunu serinin Miami’de: Vice City’de geçecek. Görülenlere bakılırsa oldukça büyük bir haritası da olabilir.

Bunu nereden mi biliyoruz? Sızdırılan ekran görüntüleri sadece Florida’ya çok benzeyen manzaraları göstermekle kalmıyor, aynı zamanda en az birinde şehrin adını bir tren vagonunda görebiliyoruz.

Grand Theft Auto en son, Ray Liotta’nın Tommy Vercetti’yi canlandırdığı 80’ler temalı Grand Theft Auto: Vice City’de var olan haritayı temel alan PlayStation Portable oyunu Grand Theft Auto: Vice City Stories ile Vice City’ye geri dönmüştü.

Haritaların aynı olmasını beklemeyin. Birincisi, eski tarz Vice City düzeni PlayStation 2 ve PSP’de mümkün olanlarla sınırlıydı ve Grand Theft Auto IV ile başlayarak seri tamamen farklı bir evrene taşındı, konum adlarını koruyan ancak farklı karakterler ve tarihi olaylar içeren bir evren.

Bununla birlikte, GTA V’te sergilendiği gibi, Rockstar “HD” evrenine San Andreas’ın Grove Caddesi gibi San Andreas’tan ikonik yerleri dahil etti, bu nedenle yeni Vice City’nin eski haritaya birkaç selam içermesi sıra dışı olmazdı. Hatta bazı hayranlar sızan görüntülerden yola çıkarak Malibu Club, South Beach ve Redhill Forest gibi geri dönmesi muhtemel mekânları bir araya getirdi.

GTA VI oynanış detayları ve diğer güzel bilgiler

Geçen yılki sızıntılar şaka değildi. Oyunda en az iki oynanabilir karakterin yer alacağını, Vice City’de geçeceğini ve oyunun geliştirilme sürecinin kabaca ne kadar ilerlediğini öğrendik, ancak dahası da var.

Sızıntılardan elde edilen bazı videolara dayanarak, GTA VI’nın daha öncekilere çok benzer bir oynanışa sahip olacağı açık, hatta olası rastgele olaylar hakkında bazı ipuçlarımız bile var. Bunların oyunda nasıl tezahür edeceği ve ortaya çıkacağı şu anda kimse tahmin edemiyor, ancak “DUI Testi”, “Yaralı Yüz Suç Mahalli”, “UFO Hayvan Evi”, “Rögarda Ses”, “Depo Seks Robotları” ve (tabii ki) “Balık Tutma” gibi olay isimleri sızıntılarda görüldü.

Sızıntılar ayrıca bir dizi GTA zımbasının ve bazı yeni eklemelerin varlığına işaret ediyor. Striptiz kulüplerini ziyaret etmek gibi gece hayatı aktiviteleri, tüplü dalış, sürülebilir hava botları ve köpekler, timsahlar ve rakunlar gibi karşılaşılacak hayvanlar aracılığıyla doğanın tadını çıkarma şansı olacak. Sızıntılar ayrıca polisle daha dinamik etkileşimlere de işaret ediyor; oyunda polislerden kaçarken hangi aracı kullandığınıza daha fazla dikkat etmeniz gerektiğini gösteren uyarılar yer alıyor.

Ayrıca, karakterler ateşli silahları askılar aracılığıyla daha doğal bir şekilde taşıyacağından, artık silahları sonsuz bir tutma cebinden çekmeyeceksiniz gibi görünüyor. Ayrıca, Halo Infinite’in gösterdiği gibi (silah değiştirme hızına uyacak şekilde yamalanmadan önce) silahları düşürebilirsiniz, bu da boş silahları başka bir silahla değiştirmek yerine atmanın düzgün ve potansiyel olarak daha hızlı bir yolu olabilir.

Sızdırılan görüntülerde karakterler yüzüstü yatabiliyor. Bu GTA için yeni bir özellik ve The Last of Us: Part II’nin de çok iyi gösterdiği gibi, üçüncü şahıs nişancı oyunlarına harika bir katkı, daha dinamik ve beklenmedik eylemlere, manevra kabiliyetine ve çatışmalara (ve standart video oyunu mantığına göre potansiyel olarak daha isabetli nişan almaya) olanak sağlıyor.

Hem resmi hem de sızdırılan bilgilere dayanarak bir sonraki Grand Theft Auto oyunu hakkında bildiklerimiz bu kadar. Sizi en çok heyecanlandıran potansiyel unsurlar neler? Yorumlarınızı bekliyoruz.

KAYNAK: https://kotaku.com/gta-6-grand-theft-auto-rumor-leak-release-date-rockstar-1850718620

Fethpasha

Atari 2000'den beri oyun oynayan zamanının bir çok oyununu tatmış ve genel itibari ile RPG tutkununu haline gelmiş birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir