Oyun Gündem

God of War Yaratıcısı David Jaffe, Xbox Phil Spencer Başkanını Eleştirdi

Orijinal God of War yönetmeni David Jaffe, Starfield ve Redfall’daki gecikmelerin ardından Xbox başkanı Phil Spencer’ın liderliğini sert bir şekilde eleştiriyor.

Bethesda Game Studios’un yeni bir oyun yayınlamasının üzerinden ne kadar zaman geçtiğini söylemek klişe oldu. Yine de, stüdyonun çıktısı, Fallout 76’nın 2018’de ezici bir şekilde piyasaya sürülmesinden sonra kesinlikle yavaşlamış gibi görünüyor. Xbox’ın Bethesda’yı satın almasının da işleri ilerletebileceğine dair umutlar, Bethesda’nın en büyük iki oyununu bir sonrakine ertelediği için de boşa çıktı. yıl.

Birçok insan, Bethesda’nın Starfield ve Redfall’ı geciktirdiği haberinden anlaşılır bir şekilde rahatsız oldu. Benzer şekilde Phil Spencer’ın konuyla ilgili yorumlarından da herkes memnun değil. Bu insanlardan biri, Xbox patronunun “Gidip biraz terapi alması” gerektiğini söyleyen God of War yaratıcısı David Jaffe.

Bethesda kısa süre önce, yaklaşmakta olan Starfield ve Redfall’u 2023’ün ilk yarısında bir noktaya kadar ertelediğini duyurdu. Xbox başkanı Phil Spencer kısa süre sonra gecikmeler hakkında yorum yaptı. Bir tweet’te, “Bu kararlar maçları yapan takımlar ve taraftarlarımız için zor. Ekiplere bu harika oyunları hazır olduklarında yayınlamaları için zaman verilmesini tamamen destekliyorum, ancak geri bildirimleri alıyoruz. Kalite ve tutarlılık bekleniyor, bu beklentileri daha iyi karşılamak için çalışmaya devam edeceğiz.” Ancak, God of War yaratıcısı David Jaffe, Phil Spencer’ın ifadesinden etkilenmedi ve tek bir tweet’in yeterli olacağı noktayı çoktan aştığını hissetti.

Jeff, dün üç saatlik YouTube canlı akışı sırasında Xbox Head’de oldukça zorlandı. Tecrübeli oyun geliştiricisi, Spencer’ın yayındaki Tweetini okuduktan sonra, “Sen berbatsın Phil Spencer,” dedi, “28 yaşımdayken sen benimsin.” Jaffe, Spencer’ın şu anki durumunu Sony için hiç yayınlanmayan bir proje üzerinde çalıştığı zamanla karşılaştırdı. Ticari olarak geçerli fikirlere sahip olmanın ve bir oyun tasarlamayı bilmenin her zaman gerçekten oyun üretmekle aynı şey olmadığını öğrenmesinin biraz zaman aldığını açıkladı.

Jaffe, Spencer’ın harika bir planlayıcı ve gerçek bir vizyon sahibi olduğunu düşünürken, Xbox başkanının pozisyonu için uygun olmadığını savundu. Jaffe, Phil Spencer’ın kovulmasını istemediğini ancak Xbox’ın umutsuzca geliştirmeyi yönetmede daha iyi birini bulması gerektiğini açıkladı. Jaffe, Starfield ve Redfall’daki gecikmelerin muhtemelen Bethesda’nın Microsoft’un yayıncıyı satın almasından çok önceye uzanan kendi iç sorunlarından kaynaklandığını kabul ediyor. Ancak Jaffe, Xbox’ın başı olarak bu sorunları çözmenin Spencer’ın sorumluluğunda olduğunu savunuyor. Ayrıca Jaffe, Spencer’ın Microsoft oyunlarının zamanında yayınlanmasını sağlamak için yeterince çaba göstermediğini düşünüyor.

Bu sert görünse de Jaffe, Bethesda’nın gecikmelerinin münferit bir olay olmadığını savunuyor. Halo Infinite’in gecikmesinin Xbox Series X ve Series S’yi büyük bir ayrıcalık olmadan piyasaya sürmeye zorlamasından sonra benzer eleştirilerde bulunduğunu belirtiyor. Ayrıca, bu gecikmeler, Xbox’ın çıkış programında önemli boşluklar bırakıyor ve Jaffe’nin modern AAA oyun endüstrisinde sürdürülebilir olmadığını savunuyor.

Jaffe’ye göre, PS2/Original Xbox döneminde tek bir büyük gecikme sorun olmayabilirdi. Bununla birlikte, bunun nedeni, konsolların genellikle geri çekilecek başka bir büyük sürümüne sahip olmalarıydı, artık durum böyle değil. Jaffe, bunun Xbox için büyük bir sorun olacağını ve Spencer’ın liderliğinin suçlanacağını düşünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir