Oyun Gündem

God of War Ragnarok Boss Dövüşleri için İlginç Checkpoint Sistemi İçeriyor

God of War Ragnarok, boss dövüşlerinde Checkpoint etkinleştiren bir seçeneğe sahip, ki bu 2022’de bir şekilde hala tartışmalı bir fikir.

God of War Ragnarok’un boss dövüşlerine Checkpoint ekleyen bir seçeneğe sahip olduğu doğrulandı. Video oyun endüstrisinde, erişilebilirlik özelliklerinin artırılması yönünde bir baskı varken, bazılarının oyun geliştiricilerinin zorluklarla ilgili niyetlerinin altını oyduğuna inandığı iki farklı fikir etrafında tartışmalar yaşanıyor. God of War Ragnarok’un geliştiricisi Santa Monica Studio açıkça ilkine meylediyor. Boss dövüşü kontrol noktaları, Santa Monica Studio’nun uyguladığı erişilebilirlik seçeneklerinden yalnızca biri.

God of War Ragnarok toplamda 70 farklı erişilebilirlik seçeneği sunuyor. Bu seçenekler arasında nişan alma yardımı ve kameralara kilitlenme gibi oynanışı etkileyen seçeneklerin yanı sıra kaçma yardımı ve kamera merkezleme de yer alıyor. Ayrıca bulmaca ipuçları ve düğmelere basmak için daha geniş pencereler seçenekleri de var. Ancak erişilebilirlik özellikleri çoğunlukla görme veya işitme sorunları olan ya da hassas düğmelere basmakta zorlananlara odaklanıyor. Santa Monica Studio, God of War Ragnarok’un tüm oyuncular için erişilebilir olmasını istiyor.

Boss dövüşleri için Checkpoint etkinleştirme seçeneğinin oyuncular için birçok haklı yönü var. Boss dövüşleri uzun ve yorucu olabilir, sinir bozucu ve stresli olabilir veya kafa karıştırıcı olabilir, bu nedenle dövüş ortasında bir Checkpoint, oyuncuların ilerlemeyi kaybetmeden ara vermelerini sağlayacaktır. En basitinden, boss dövüşleri zor olabilir ve dövüş ortası kontrol noktaları seçeneği dövüşleri öğrenmeyi ve tamamlamayı daha kolay hale getirecektir.

Santa Monica Studio erişilebilirlik seçeneklerini varsayılan olarak açmıyor; sadece bunları sağlıyor ve God of War Ragnarok oyuncularının en uygun oyun deneyimlerinin nasıl olacağına kendilerinin karar vermesine izin veriyor. Santa Monica Studio’dan gelen bir mesajda, Naughty Dog, Insomniac Games ve danışmanlar için birçok önemli kişiyle “endüstri çapında bir arayışın” bir parçası olarak oyunlarda erişilebilirliği ilerletmek amacıyla çalışıldığı açıklandı.

Oyun Zorluğu, From Software ve RPG’leri için söylenebileceği gibi Santa Monica Studio için birincil odak noktası değil. Yine de bu, geliştiricinin isteyenler için zorluk seçenekleri sunmadığı anlamına gelmiyor. “Give Me Balance” zorluğu, savaş ve hikaye arasında eşit denge sağlıyor. Oyuncular buradan oyunu daha fazla veya daha az zorlaştırmayı seçebilirler; iki seçenek savaşa daha az odaklanırken iki seçenek daha fazla savaş sunuyor. “Give Me God of War” “olabildiğince zor” olacak şekilde tasarlanmıştır ve yalnızca oyunu bitirdikten sonra kullanılabilir.

God of War Ragnarok’un erişilebilirlik özellikleri nedeniyle bazı topluluklarda internet kargaşası yaşanması muhtemel. Nihayetinde, boss ortası kontrol noktalarına ihtiyaç duyan veya bunları isteyen oyuncular, diğer düzinelerce erişilebilirlik özelliğinin yanı sıra bunlara da sahip olacaklar. Santa Monica Studio’nun God of War Ragnarok oyuncuları için istediği tek şey gerçekten de bu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir