DonanımOyun Gündem

GeForce RTX 3070 vs Radeon RX 6700 XT Karşılaştırma İncelemesi

Hangi ekran kartının daha iyi olduğunu görmek için GeForce RTX 3070 Radeon RX 6700 XT karşılaştırması yapıyoruz!

GeForce RTX 3070 ve Radeon RX 6700 XT, en iyi ekran kartlarından ikisi ama hangi kart daha iyi? Kazananı belirlemek için iki kartıda performansa, özelliklere, verimliliğe, fiyata ve daha fazlasına bakmak için inceliyoruz.

Oyun Performansı 

Çoğu oyuncu için performans, hangi grafik kartının satın alınacağını belirlemede kritik bir rol oynar. AAA kalite ve çok oynanan oyunları 1080p, 1440p ve 4K’da ultra kaliteli ayarlarla karşılaştırdık. İşte Sonuçlar.

Tüm oyunlar ışın izleme etkinleştirilmeden test edildi, bu nedenle geleneksel tarama performansına bakıyoruz. Genel olarak, 1080p, RTX 3070’in% 1’lik ihmal edilebilir bir liderlik gösterdi. Ancak bu, Nvidia’nın her oyunu kazandığı anlamına gelmiyor ve birkaç oyun AMD’yi destekliyor – Assassin’s Creed Valhalla , Borderlands 3 ve Forza Horizon 4’ün tümü RX 6700 XT ile daha iyi ve Valhalla % 26 fark atıyor.  Ayrıca, Watch Dogs Legion ve Metro Exodus , 3070’i destekleyen ve Nvidia tarafından desteklenen oyunlardır.

Fiyat Karşılaştırması

Şu anda, yeni bir üst düzey grafik kartının maliyeti pandemi dolayısı ile bi hayli pahalı. RTX 3090’ın 1.500 $ ‘lık başlangıç ​​fiyatıyla piyasaya sürüldüğü ve herkesin bunun fahiş olduğunu düşündüğü zamanı hatırlıyor musunuz? Şu anda, bir RTX 3070’i eBay’den almak için neredeyse bu kadar harcamanız gerekecek ve doğal olarak 3090’dan yaklaşık %30 daha düşük performans alacaksınız.

AMD’nin RX 6700 XT’si, karşılaştırıldığında, sadece 984 $ ‘lık eBay satış fiyatı ile çok daha makul görünüyor . Bu, yaklaşık %25 daha az parayla performans elde edeceğiniz anlamına gelir.

Özellikler ve Teknoloji

RX 6700 XT ve RTX 3070 çoğu özellikte baş başa performans veriyor denebilir. Nvidia, ultra düşük gecikme ve Refleks teknolojilerine sahiptir; AMD Anti-Lag’a sahiptir. Nvidia’da G-Sync var; AMD, FreeSync’e sahiptir. Nvidia GeForce Experience sunar; AMD, Radeon Ayarlarına sahiptir. Bunlarla birlikte, dikkat çekmeye değer birkaç nokta var.

Nvidia DLSS’nin henüz bir rakibi yok.

AMD’nin net öne çıktığı başka bir alan ise VRAM kapasitesi. RX 6700 XT 16Gbps’de 12GB GDDR6 VRAM sunarken, RTX 3070’de 14Gbps’de saat hızına sahip 8GB GDDR6 VRAM kullanılmış.

Güç ve Verimlilik

Nvidia, eskiden GPU güç tüketimi ve verimliliği söz konusu olduğunda genellikle AMD’ye göre bir avantaja sahipti . 2019’da AMD’nin ilk nesil Navi chipleri ile değişmeye başlayan güç tüketimi, TSMC’nin N7 7nm sürecine geçilmesiyle büyük ölçüde azaldı. Genede Verimlilik olarak NVIDIA öne çıkıyor.

Sürücüler ve Yazılım

Sürücüler konusunda hem AMD hem de Nvidia bunu uzun süredir iyi işler çıkarıyor ve GPU sürücülerinin mevcut durumu bize her iki tarafta da büyük bir sıkıntıya mahal vermiyor. Son beş veya on yıldır yalnızca Nvidia GPU’larını ve sürücülerini kullandıysanız, aşinasınızdır ve birçok özellik sunarlar. Aynı şey, bu süre zarfında yalnızca AMD GPU’larını ve sürücülerini kullanan herkes için de söylenebilir.

Sonuca Bakalım

İncelemelerAMD Radeon RX 6700 XTNvidia GeForce RTX 3070
Oyun Performansı 
Fiyat 
Özellikler ve Teknoloji 
Güç ve Verimlilik
Sürücüler ve Yazılım
Toplam34

Bu yazı ve inceleme hakkında sizler ne düşünüyorsunuz? Nvidia mı Amd mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

KAYNAK: tomshardware

Gameolog Yazar Ekibi

Kurucu üyelerden oluşan yazar topluluğuyuz. Bütün oyun severlere doğru haberler iletmeyi amaçlıyoruz... Oyun sektörünü sıkı bir şekilde takip eden ekibimiz, bu sektöre ait son gelişmeleri haber içeriklerini yamaları ve modları size aktarıyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu