Oyun Gündem

Game Pass GeForce Now’a Geliyor

En son Xbox Games Showcase etkinliğinin ardından Microsoft, PC Game Pass’in Nvidia’nın GeForce Now hizmetine geleceğini duyurdu. Daha önce Nvidia ile 10 yıllık bir anlaşma imzalayan Microsoft, Xbox PC oyunlarını GeForce Now’a getirmişti ve yeni duyuru bu teklifi genişleterek PC Game Pass kataloğunu da aynı hizmete getiriyor.

Nvidia ile birlikte Microsoft, 68,7 milyar dolarlık Activision Blizzard satın alması konusunda düzenleyicileri ikna etmek amacıyla Ubitus, EE, Boosteroid ve Nintendo gibi oyun kuruluşlarıyla ortaklıklar imzaladı. Nvidia’nın durumunda, ilk anlaşma, oyunların Windows Store’dan satın alınması veya Nvidia’ya akış haklarıyla birlikte gelmesi koşuluyla, oyuncuların GeForce Now aracılığıyla PC oyunlarını yayınlayabileceğini belirtti. Bu, Epic Games Store ve Team gibi üçüncü taraf mağazalarda bulunan Xbox PC oyunlarının da Nvidia’nın hizmetiyle izlenebileceği anlamına geliyor. Bekleyen satın almanın onaylanması halinde anlaşma Activision Blizzard oyunlarını da kapsayacak. Şimdi, platform desteğinin Xbox’ın abonelik hizmetini de kapsadığı görülüyor.

Game Pass aboneleri yakında GeForce Now aracılığıyla belirli PC Game Pass oyunlarını oynayabilecek. Bu, oyuncuların yakında düşük özellikli PC’ler, Mac’ler, Chromebook’lar, mobil cihazlar ve TV’ler gibi cihazlarda bile PC Game Pass kütüphanesini kullanabilecekleri anlamına geliyor. Ancak duyuruya göre oyuncuların GeForce Now’da PC Game Pass kataloğunun tamamına henüz erişemeyebileceğini belirtmek gerekir. Microsoft, bu oyunların neler olabileceğine dair ayrıntı vermese de şirketin “bunu önümüzdeki aylarda kullanıma sunacağını” söylüyor. Görünüşe göre oyuncuların GeForce Now üzerinden PC Game Pass’i deneyimlemek için uzun süre beklemesi gerekmeyebilir.

Duyuru, Microsoft’un oyun sektöründe görünüşe göre bir yükseliş yaşadığı bir zamanda geldi. Ocak ayında şirket Xbox’ın aylık aktif kullanıcı sayısının 120 milyona ulaştığını açıklamıştı. Şimdi de Microsoft, son çeyrekte Game Pass üzerinden PC oyunları oynayanların sayısında bir önceki yıla göre %46’lık bir artış görüldüğünü iddia ediyor. Ayrıca, şirketin aboneliklerden elde ettiği toplam gelir de aynı dönemde 1 milyar dolara yaklaştı.

Microsoft oyun sunumunu daha fazla platforma ve cihaza yayarken, şirket muhtemelen Activision Blizzard anlaşması için de destek arayışında olacak. Nisan ayında İngiltere’deki düzenleyici kurum CMA, Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasını engellemeyi seçmiş ve kararın önemli bir parçası olarak bulut oyunlarıyla ilgili endişeleri göstermişti. Ancak AB anlaşmayı onaylamayı tercih etti ve Microsoft’un İngiltere’nin kararını mahkemeye taşımasıyla birlikte Xbox üreticisi satın alma işleminin gerçekleşmesi için şansını zorluyor olabilir. Activision anlaşmasının nasıl sonuçlanacağı henüz belli olmasa da, Microsoft’un GeForce Now gibi hizmetler aracılığıyla PC Game Pass kataloğunu daha fazla cihaza getirme hamlesi birçok oyuncu için sevindirici bir haber.

Kaynak
GameRant

Gameolog

Gameolog kurucusu olarak oyun sektörünü sıkı bir şekilde takip ediyorum. Sektöre ait son gelişmeleri ve haber içeriklerini sizlere en doğru şekilde iletmeyi amaçlıyorum...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir