Oyun Gündem

Dead By Daylight: Hemşire Nasıl Oynanır?

The Nurse, duvarlardan ve engellerden ışınlanabilen, ikonik çığlıklarıyla tüm hayatta kalanlarda korku uyandıran zor bir karakterdir.

Dead by Daylight’ta hayatta kalan birinin kalbine Hemşire’nin imzası niteliğindeki çığlığı ve iç çekişinden daha fazla korku veren çok az ses vardır. Yaygın olarak oyundaki en iyi katil olarak kabul edilen Hemşire, avını yakalamak için duvarlardan, paletlerden ve diğer engellerden ve hatta katlar arasında ışınlanabilen, oyunun ilminin yanı sıra bir kovalamacadaki mutlak bir canavardır.

Hayatta kalanları kesmek ve onlara kaçış umudu bırakmamak söz konusu olduğunda, Spencer’ın Son Nefesinden daha iyi bir güç yoktur. The Nurse, Dead by Daylight’taki en yüksek öğrenme eğrilerinden birine ve benzeri olmayan bir oyun stiline sahiptir ve bu da onu ustalaşmayı zorlaştırır. Yine de Sally Smithson’ın nüanslı mekaniğini öğrenme arayışında gayretli kalanlar, oyunun en tehlikeli oyuncularından biri haline gelecekler.

Spencer’ın Son Nefesi

Sadece 96,25 m/s hareket hızıyla Nurse, Dead by Daylight’ta hayatta kalanlardan daha yavaş taban hızına sahip tek katildir. Bunu telafi etmek için Hemşire, Spencer’ın Son Nefesi’ne, Blink’i gerçekleştirme, nesneler arasında ışınlanma ve bölgeyi son derece hızlı bir şekilde kaplama yeteneğine sahiptir. Varsayılan olarak, Hemşire şarj olmaya ihtiyaç duymadan önce iki kez Göz Kırpabilir ve hatta son saniye ayarlamaları yapmak veya kendisi ile kovaladığı hayatta kalan arasındaki son birkaç metreyi kapatmak için bu Göz Kırpmalarını birbirine zincirleyebilir.

Hemşire Göz Kırpmasını ne kadar uzun süre şarj ederse, maksimum mesafesine kadar o kadar uzağa gidecektir. Hemşire, göz kırparak duvarların, paletlerin, engellerin ve hatta zeminlerin ve tavanların arasından geçerek kendisine eşsiz bir kovalamaca potansiyeli kazandırabilir. Hiçbir yer Hemşire’den güvenli değildir. Zincirindeki son Göz Kırpmasından sonra, Hemşire yorgunluk yaşar, ekranın kararmasına ve bakış açısının aşağı kaymasına neden olarak hayatta kalanlara saklanmaları veya görüş alanından kaçmaları için kısa bir şans verir. Hemşireye bir el feneri yakmak, bir Göz Kırpmasını şarj etmesini engeller ve Hemşire’nin yanında havai fişek veya flaş bombası patlatmak, Göz kırpmayı iptal etmesine ve hemen yorgunluğa girmesine neden olur.

Hemşirenin Öğretilebilir Avantajları

Hemşire’nin öğretilebilir avantajları olağanüstü olmasa da, doğru ellerde yararlı olabilirler:

Stridor (Seviye 30), hayatta kalanların ağrı iniltilerinin hacmini %50 ve düzenli nefes almalarının hacmini %25 artırır.
Thanatophobia ile (Seviye 35), her yaralı, ölen veya kancalı kurtulan için, tüm hayatta kalanlar, maksimum %20 ceza olmak üzere, tamir, sabote etme ve temizleme hızına istiflenebilir %5’lik bir cezaya çarptırılır.
Bir Hemşire Çağrısı (Seviye 40), 28 metre içinde iyileşen veya iyileşen hayatta kalanların auralarını ortaya çıkarır.

Stridor, işitsel izleme avantajı olarak bariz değeri nedeniyle Spirit şebekesi için favori bir yetenekti, ancak bazı güçlendirmeler ve nerflerden sonra oldukça zayıfladı ve nadiren kullanıldı. Tanatofobi, özellikle kısa bir süre içinde hayatta kalan birden fazla kişiyi yaralamada ve onları yaralı tutmada başarılı olan Legion gibi katiller için iyi bir genel yavaşlama avantajıdır. Öğretilebilir tüm avantajlarından Hemşire için en uygun olanı muhtemelen A Nurse’s Calling’dir. Görüş hattını kırmak, aksi takdirde bir Hemşirenin kesin sonu olan bir şeyden kaçmanın tek güvenilir yöntemlerinden biridir, bu nedenle Hemşire’ninki gibi aura okuma avantajları özellikle güçlüdür. Katilin yaralı kurtulanlara neredeyse bir hevesle ulaşma ve onları indirme yeteneği göz önüne alındığında, Hemşire’ye karşı ne zaman ve nerede iyileşeceğine dair acele kararlar vermek nadir değildir.

Genel Strateji

Katilin karmaşıklığı, stratejik olarak (çoğunlukla) basit olduğu için, Hemşire’nin mekaniğinde yatmaktadır. Hemşire’nin paletleri kırması neredeyse hiç gerekli değildir, çünkü paletlerin içinden ışınlanabilir ve Göz Kırpması pencere kasalarını eşit derecede işe yaramaz hale getirir. Hayatta kalanların tek kurtuluşu, görüş hattını kırmak, onların ya mesafe koymalarına, saklanmalarına ya da hızla yön değiştirmelerine izin vererek Hemşire’yi yanlış yerleştirilmiş bir Göz Kırpması için kandırmalarında yatar. Hemşire, haritada gezinmek için Göz Kırpma özelliğini kullanabilir, ancak uzun yorgunluklardan kaçınmak için bunu yaparken yalnızca tek, tam şarjlı bir Göz Kırpma kullanmak en iyisidir.

Bir kovalamaca olduğunda, Hemşire her zaman göz kırparak hayatta kalanın bilinen son konumuna gitmeli ve ardından ikinci Göz kırpmasını kullanarak hızlı bir şekilde yeniden konumlandırıp kurtulana vurmalıdır. Hemşire, ışınlanırken aşağıya bakarak, hayatta kalanları kendisine koşmaları ve vurulmaları için kandırarak ileriye doğru Göz Kırp’ı taklit edebilir. Haritanın kenarları Hemşire’ye karşı güçlü olabilir, oysa Katil Kulübesi her zaman ortayı alarak ve oradan dışa doğru yanıp sönerek kolayca halledilebilir. Hayatta kalanların hareketlerini tahmin etmek ve nerede olduklarından ziyade nereye gideceklerini görmek son derece güçlüdür ancak saatlerce oyun deneyimi, hatırı sayılır pratik ve biraz da şans gerektirir.

Önerilen Build

Aşağıdaki avantajlar, Hemşire’nin benzersiz takip tarzını tartışmasız en iyi şekilde destekler:

Hex: Ruin (Hag Level 35), bir kurtulan üzerinde çalışmayı bıraktığında jeneratör ilerlemesinin gerilemesine neden olur.
Hex: Undying (Blight Level 40), diğer Hex totemleri için ikinci bir yaşam görevi görür, başka bir Hex temizlendiğinde veya kutsandığında onların yerine kaybolur.
Lethal Pursuer (Nemesis Level 30), Trial’ın başlangıcında 9 saniye boyunca tüm hayatta kalanların auralarını ortaya çıkarır.
Starstruck (Trickster Level 30) katilin Terör Yarıçapındaki tüm hayatta kalanlar, katil bir kurtulan taşıdığında ve kısa bir süre sonra maruz kalır.
Eklentiler söz konusu olduğunda, Hemşire’nin bazı mükemmel seçenekleri vardır, ancak bu ikisi en iyileri arasındadır:

Yırtık Yer İşareti (Ultra Nadir) bir ek Göz Kırpma verir ancak yeniden şarj olma süresini %50 artırır.
Fragile Wheeze (Nadir), kullanılan Blink jetonu başına yeniden şarj süresini 0,6 saniye azaltır.
Bu yapının amacı, jeneratörleri pasif olarak yavaşlatırken Hemşire’nin ölümcüllüğünü en üst düzeye çıkarmaktır. Hex: Ruin, oyundaki en iyi pasif yavaşlamalardan bazılarını sağlar ve Hemşire, hayatta kalanları onlardan her uzaklaştırdığında ilerlemeyi geriler. Hex: Undying, Ruin’in oyunun ortasında ve hatta sonlarında hala işlevsel olma şansını artırır. Lethal Pursuer, Nurse’un Deneme başlar başlamaz takibe girmesine izin vererek oyunun erken safhalarındaki baskıyı en üst düzeye çıkarır. Starstruck, özellikle küçük haritalarda ezici bir ölümcüllük sağlar, çünkü hayatta kalanların, Maruz Kalma durumları sona ermeden önce Hemşire’den kaçmak için çok az seçeneği vardır. Torn Bookmark sayesinde üçüncü bir Blink’e sahip olmak, akıl oyunlarını ve Dead Hard’ı Hemşireye karşı çok daha az etkili hale getirir ve Fragile Wheeze, eski eklentinin neden olduğu şarj cezasını hafifletir.

Dead By Daylight, Haziran 2016’da piyasaya sürüldü ve PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch, iOS, Android ve Stadia’da mevcut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mobil uygulamamızı denediniz mi?