Donanım GündemOyun Gündem

Çinli Üretici Xindong, AMD ve Nvidia ile Rekabet Edecek Fenghua Grafik Kartını Tanıttı

2000’lerin ortalarında Matrox Graphics, S3 Graphics ve XGI’nin piyasadan kaybolmasından bu yana, PC’ler için ayrık grafik kartları alanında hiçbir şirket AMD ve Nvidia’ya meydan okumadı. Ancak özel veri merkezi GPU’larının, madencilik GPU’larının ve oyun GPU’larının ortaya çıkmasıyla birlikte, iki güçlü GPU geliştiricisi için çok sayıda rakip ortaya çıktı. Örneğin, bu hafta Çinli şirket Xindong Technology , oyun bilgisayarları ve veri merkezleri için Fenghua GPU’sunu duyurdu .

Belki de Xindong, Çin’den çok daha büyük oyuncularla rekabet etmek isteyen tanınmış ama çok hırslı bir GPU geliştiricisi değildir. Şirket , tamamen kendi bünyesinde geliştirilen ve daha sonra Sözleşme çipi geliştiricisi Innosilicon tarafından geliştirilen ilk Fenghua #1 GPU’sunu kısa süre önce başarıyla test etti .

Fenghua No. 1 , DirectX, Vulkan, OpenGL, OpenCL ve hatta OpenGL ES dahil olmak üzere tüm modern (ve eski) grafikleri ve hesaplama API’lerini destekleyen GDDR6X tabanlı bir çok yongalı GPU’dur Ayrıca Android, Linux ve Windows ile çalışabilir . Çip, ana bilgisayar bağlantısı için bir PCIe Gen4 arabirimi kullanır ve en iyi modern grafik kartları gibi DisplayPort, eDP 1.4 ve HDMI 2.1 kullanarak grafik çıkışı sağlayabilir .

Xindong , GPU’dan beklenebilecek performans seviyelerini henüz açıklamadı, ancak GPU’sunu masaüstleri, bulut oyunları, bulut mobil oyunları, Xinchuang masaüstleri ve iş istasyonları için kullanmayı planladığını söylüyor. GPU’ların veri merkezindeki bireysel iş yüklerini işlemesini sağlamak nispeten kolay olduğundan, bu konumlandırma çok güvenli görünüyor. Ancak oyunseverlerin kullandığı onlarca oyun ve uygulamada bunların kusursuz çalışmasını sağlamak çok daha zor.

Ayrıca, modern oyunlarda ve işleme tekniklerinde çoklu GPU oluşturma (Xingdong’un muhtemelen çok çipli GPU uygulaması ile kastettiği) çok zordur. Ne AMD ne de Nvidia , en yeni oyun GPU’larında CrossFireX ve SLI teknolojilerini desteklemez .

Xindong Fenghua GPU’nun AMD Radeon ve Nvidia GeForce için geçerli bir rakip olup olmayacağını şu anda bilmiyoruz . Ancak, bu iki grafik devinden en az bir rakip daha var ( Intel, Phytium, Zhaoxin ve veri merkezleri ve HPC GPU’lar tasarlayan diğer birkaç kişi dışında).

Fenghua No.2’ye dikkat etmek önemlidir 1 , sözleşmeli çip üreticisi Innosilicon tarafından geliştirilen ilk özel GPU’dan çok uzak . Şirket geçen yıl veri merkezi için bir GPU sergiledi ve şirketin Ethereum için birkaç hızlandırıcısı olduğunu da biliyoruz.

Gameolog

Gameolog kurucusu olarak oyun sektörünü sıkı bir şekilde takip ediyorum. Sektöre ait son gelişmeleri ve haber içeriklerini sizlere en doğru şekilde iletmeyi amaçlıyorum...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mobil uygulamamızı denediniz mi?