Oyun Gündem

Call of Duty Yayıncısı Yanlışlıkla Hile Yaptığını Kanıtladı

Hile birçok oyunda bir sorundur ve oyuncuları duvarlardan görmekten arabaları uçurmaya kadar her türlü hileyi gören Call of Duty: Warzone gibi bir oyunun hem gündelik hem de profesyonel sahnelerini rahatsız eder. Activision, Ricochet Anti-Cheat’i uygulamak için çalışırken, bazı Call of Duty korsanları bunun üstesinden gelmenin yollarını buluyor ve buna karşı önlemler alınsa bile hilenin hala var olmasına neden oluyor. Bir maçta bir hileciyle karşılaşmak can sıkıcı olsa da, başka bir oyuncunun hile yapması nedeniyle büyük kazançları kaybedebilecek profesyonel oyuncular için sinir bozucu olduğunu kanıtlıyor.

2020’de binlerce turnuva kazanan Kenji adlı bir Call of Duty flama, bazı rakiplerinden şüphe uyandırdı. Kenji, hile yapmadığını kanıtlamak için Call of Duty: Vanguard’da 2v2 Ara ve Yok Et maçı sırasında ekranını izlemek için bir web kamerası kurdu. Kenji maçı kazandı, rakipleri hala kendisini desteklemek için hack kullandığına inanıyordu. Kenji’nin oynanış görüntülerini kaydırırken rakipleri ImSasukee ve iLuhvly şüpheliden daha fazlasını fark etti.

Kenji’nin yayınladığı görüntülerde, duvar korsanlarının ortak bir özelliği olan bir oyuncunun ana hatlarını gösteren kayan bir dikdörtgen görülebilir. Duvar hackleri, adından da anlaşılacağı gibi, oyuncuların düşmanlarını çevre aracılığıyla görmelerine izin verir, yani hileci, rakibinin her zaman nerede olduğunu planlayabilir. Call of Duty: Vanguard, bir aksaklık nedeniyle oyunculara duvar hackleri bile veriyor.

Yine de, duvar korsanlığı, dolandırıcıya veya bu durumda Kenji’ye haksız bir avantaj sağlar. Activision, oyunculara Call of Duty’de hilecilerle mücadele etmeleri için ilginç yollar sunarken, profesyonel liglerin bilgisayar korsanlarına basit bir yanıtı var ve bu onları yasaklamak. Kenji’nin yarıştığı lig ona kalıcı bir yasak getirdi ve Grand Canyon Üniversitesi’ndeki kolej takımı 2023 yılına kadar rekabetçi Call of Duty’de rekabet edemeyecek.

Call of Duty: Vanguard artık PC, PS4, PS5, Xbox One ve Xbox Series X’te mevcut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir