Oyun Gündem
Trend

Bu Oyun Olmuş! Kena: Bridge of Spirits İnceleme

Kena: Bridge of Spirits, yürekleri ısıtan hikayesi ve Disney filmi gibi hissettiren harika grafikleri ile kısa ama tatlı bir aksiyon-macera oyunudur. Gösterilen ilk PlayStation 5 oyunlarından biri, bağımsız stüdyo Ember Lab’ın ilk çalışması olan Kena: Bridge of Spirits idi. Sony , Future of Gaming etkinliği sırasında oyunu sergileyerek, Kena’ya büyük bir ışık tutarak ve Horizon Forbidden West ve Demon’s Souls remake gibi oyunların yanında ayakta durmasını sağlayarak Kena: Bridge of Spirits’e büyük güven verdi. 

Kena: Bridge of Spirits, ölülerin bitmemiş işlerini çözmelerine ve öbür dünyaya geçmelerine yardımcı olan genç bir ruh rehberi olan Kena’nın hikayesi. Yoğun bir ormanı keşfederken, kalan ruhların yaşadığı terk edilmiş bir köy bulur ve yeteneklerini onlara yardım etmek için kullanmaya karar verir. Kena, etrafındaki düşmanları öldürmek için kullanabileceği bir asa, keskin platform becerileri ve oyuncuların hareket setini büyük ölçüde genişletmek için satın alabilecekleri yükseltmelerle donatılmış tipik bir aksiyon-macera kahramanı. Ancak çoğu video oyunu kahramanının aksine, Kena macerasında yalnız değil. Kena’ya, oyundaki ana karakterlerden biri olarak hizmet eden Rot olarak bilinen sevimli küçük yaratıklar katılıyor. Rot, çevredeki nesnelerle etkileşim kurmak ve bulmacaları çözmek için kullanışlıdır, Kena’ya sürekli yeni rotlar katılır.

Kena: Bridge of Spirits’de rotlar ölmez ve bu nedenle oyuncuların onları yönetme konusunda endişelenmelerine gerek yoktur. Kolları çekmeleri, bir şeyler taşımaları ve düşmanlara saldırmaları emredilebilir. Kena’nın oyun dünyasını baştan sona keşfedenler, sonunda onları ormanda takip eden yaklaşık 100 Rot’a sahip olacaklar. Rot, Kena’yı hareketsiz dururken çevreler, ancak çoğu zaman arka planda ürpertici olarak görülebilirler.

Kena’nın Rot ordusunun ekranda büyüdüğünü görmek sadece eğlenceli değil, aynı zamanda başka amaçlara da hizmet eder. Oyuncular ne kadar rot çok toplarsa, o kadar çok yükseltme satın alabilirler, dolayısıyla onları toplamanın bir nedeni de budur.

Kena: Bridge of Spirits oyuncuları oyun içinde Hat Carts’tan satın alabilecekleri şapkalar sayesinde Rot yaratıklarını belirli bir oranda kişiselleştirebiliyorlar. Oyun içi para birimi temelde yalnızca bu şapkaları satın almak için kullanılır.

Rotlar sevimlidir, ancak aynı zamanda ciddi yumruk da atıyorlar ve Kena’nın savaşında ayrılmaz bir rol oynuyorlar. Oyuncular Kena’nın yeteneklerini yükselttikçe, daha zorlu boss dövüşlerinde hayatta kalmayı uman herkes için gerekli olan özel Rot saldırıları elde edecekler. Ayrıca, oyuncuların belirli anlarda düşmanlara yıkıcı hasar vermek ve hatta oyun dünyasında yeni yollar açmak için etkinleştirebilecekleri alternatif bir formları vardır ve oyuncular kadrolarına daha fazla Rot ekledikçe bu form daha da büyür ve daha korkutucu hale gelir.

Oyunda yeterli miktarda boss dövüşü var. Kena: Bridge of Spirits, basit bulmacalar ve kolay platform oluşturma ile çoğunlukla rahat bir deneyim sunuyor, bu nedenle patron dövüşleri çok ihtiyaç duyulan özellik. Boss dövüşlerinin tek dezavantajı, bazen oyuncuların her dövüşü yeniden denediklerinde izlemeleri gereken atlanamayan girişlerinin olmasıdır.

Rot’ları Kena’nın telaşlı dövüşlerinde daha etkin bir şekilde kullanmak, kilitlenme sorunları yuzunden çok iyi değil. Çünkü oyuncuların bazen onları belirli bir düşmana göndermek için çok hızlı olmaları ve yanlışlıkla daha az önemli bir düşmana gidebiliyor. Rot ayrıca, savaş alanlarının çoğunda bulunan sağlığı yenileyen çiçeklere de gönderilebilir.

Kena: Bridge of Spirits aynı anda hem duygusal, hem trajik, hem eğlenceli hem de iç ısıtan bir oyundur. Kena neredeyse bir Pixar filmi oynuyormuş gibi hissediyor, ancak oyunun bu kadar kısa olması üzücü. Oyun, 10 saatten daha kısa sürede kolayca bitirilebilir.

Oyun teknik sorunlarda barındırmakta elbette. Bazen Kena oyuncuları açılmayan kutularla karşılaşabilir veya okları hazır olmasına rağmen yayları ateş etmeyi reddedebilir. Neyse ki, bunun gibi sorunlar nispeten az ve çoğu zaman kolayca düzeltilebilir veya göz ardı edilebilir, ancak oyunla ilgilenen herkes yine de bu sorunları akılda tutmak isteyebilir.

Birkaç eksikliğe rağmen, Kena: Bridge of Spirits, sağlam bir aksiyon-macera oyunu ve Ember Lab’ın etkileyici ilk çalışması. Umarız, bu oyun Kena’nın hikayesinin sonu değildir, çünkü gelecekteki oyunlarda buradaki fikirlerin genişletildiğini görmek harika olurdu.

Gameolog

Gameolog kurucusu olarak oyun sektörünü sıkı bir şekilde takip ediyorum. Sektöre ait son gelişmeleri ve haber içeriklerini sizlere en doğru şekilde iletmeyi amaçlıyorum...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mobil uygulamamızı denediniz mi?