Oyun Gündem

Blizzard, NFT ve ‘Play to Earn’ Oyunları Araştırıyor

GameRant tarafından tespit edildiği gibi, birkaç oyuncudan bu hafta sonu polarizasyon teknolojilerinden bahseden bir YouGov anketini tamamlamaları istendi.

Anketin bir bölümünde katılımcılara, Activision Blizzard ürünlerine kripto ve NFT’lerin yanı sıra çapraz oyun, VR ve abonelik hizmetleri gibi daha geleneksel özellikler sunulsaydı ne kadar ilgilenecekleri soruldu.

Activision Blizzard henüz resmi olarak NFT alanına girmedi. Şirket, 70 milyar dolarlık anlaşmayı “metaverse için yapı taşları” sağlamak olarak çerçeveleyen Microsoft tarafından satın alınacak.

NFT’ler, kullanıcıların oyun içi öğeler veya sanat eserleri gibi dijital öğelere sahip olmalarını, satın almalarını ve satmalarını etkin bir şekilde sağlayan bir blok zincirinde (bir tür dijital defter) depolanan, birbiriyle değiştirilemeyen benzersiz veri birimleridir.

Konami ve Atari de dahil olmak üzere çok sayıda oyun şirketi dijital ürünleri NFT olarak satmaya başladı, ancak bu, formatın yüksek karbon ayak izi ve birçoğunun alaycı bir uygulama olarak algılaması nedeniyle bazılarının eleştirilerini çekti.

Oyun Geliştiricileri Konferansı’nın 2700’den fazla oyun geliştiricisine çalışmaları hakkında sorular soran yıllık Oyun Endüstrisi Durumu Raporuna göre, ankete katılanların çoğunluğu NFT’lere ilgi duymuyor.

Ocak ayında yayınlanan anketteki sorulardan biri şuydu: “Stüdyonuzun takas edilemeyen tokenlere (NFT’ler) ilgisi nedir?”

Ankete katılanların %70’i “ilgili değil”, %21’i “biraz ilgili” ve %7’si “çok ilgili” cevabını verdi. Sadece %1’i bunları zaten geliştirdiklerini söyledi.

Blizzard’ın kendi üst düzey tasarımcılarından biri, bu eğilimi kamuoyu önünde bile eleştirdi. Jorge Murillo Ocak ayında tweet attı: “… @PlayOverwatch takımında bir geliştirici olarak, NFT’lere şiddetle karşıyım ve oyunumuza entegre edilmediklerinden emin olmak için savaşacağım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mobil uygulamamızı denediniz mi?