Oyun Gündem

Atomic Heart PC’de Işın İzleme Desteği Olmadan Yayınlandı

Görünüşe bakılırsa Atomic Heart, duyurulan ışın izlemeli görsel efektlerinden hiçbiri olmadan çıktı. İlk olarak 2018’de duyurulan oyunun uzun ve sorunlu bir yapımı olsa da, dikkat çekici grafikleri her zaman en önemli özelliklerinden biri oldu ve geliştirici Mundfish, yıllar önce motor içi RTX görüntüleri üretmek için Nvidia ile işbirliği bile yaptı.

Mundfish uzun bir belirsizlik döneminin ardından Atomic Heart’ı nihayet tüm platformlarda yayınladı. İlk incelemelere göre oyun Bioshock benzeri dövüşleri ve bol içeriğiyle kendine bir kitle bulacak olsa da, PC oyuncularının merakla beklediği bazı özellikler ilk günden itibaren mevcut olmayacak.

Rock Paper Shotgun, Atomic Heart’ın inceleme sürümünün oyunun uzun süredir lanse edilen ışın izlemeli grafik seçeneklerinin hiçbirine erişime izin vermediğini fark ettikten sonra, editör ekibi geliştiriciye ulaştı ve daha sonra ışın izlemenin daha sonraki bir tarihte PC’de oyuna dahil edileceğini doğruladı. Bu gelişme, Atomic Heart’ın 4K RTX oynanışını göstererek grafiklerini en heyecan verici özelliklerinden biri olarak öne çıkarmasından iki aydan kısa bir süre sonra gerçekleşti. Bununla birlikte, Atomic Heart’ın ışın izlemeli gölgeler, yansımalar ve daha fazlasını uygulamasını görmek isteyen PC oyuncularının biraz daha beklemesi gerekecek.

Ancak Atomic Heart başlangıçta DLSS’yi destekliyor. Özelliğin kendisi sorunsuz ve gerçekten de Nvidia RTX grafik kartı sahipleri için önemli bir nimet olsa da, CEO’nun potansiyel kullanım durumları hakkındaki yorumları bazı insanları yanlış yola sürükledi. CEO özellikle, GPU’yu güçlendiren DLSS’nin, özellikle bir CPU darboğazı olarak kabul edilen Denuvo DRM’nin neden olduğu potansiyel performans sorunlarını telafi etmek için kullanışlı olması gerektiğini belirtti.

Oyunla ilgilenen oyuncuların artık oyunu adil bir şekilde değerlendirme şansı var ve bu olduğunda Mundfish’in çok sayıda doğrudan geri bildirim alması gerekiyor. Işın izleme özelliğinin olmaması bazı oyuncuları hayal kırıklığına uğratacaktır, ancak bu özelliğin yayın öncesi materyallerde öne çıkması, eninde sonunda oyun içinde sunulması gerektiğinin bir garantisi.

Atomic Heart ile ilgili bazı yorumlar o kadar da olumlu değil. Genel olarak konuşmak gerekirse, herkes için uygun olmayacak bir oyun gibi görünüyor ve hantallığı ve şişirilmesi bazı oyuncular için onu tatsız hale getirebilir. Atomic Heart, kuşkusuz, bir dizi parlak eleştiri de aldı, bu da ne olursa olsun bölücü bir başlık olabileceğini açıkça ortaya koyuyor. Neyse ki, ışın izleme özellikleri devre dışı bırakıldığında bile oyun iyi görünüyor, bu da bu konuda yardımcı olabilir.

Atomic Heart şu anda PC, PS4, PS5, Xbox One ve Xbox Series X/S’de mevcut.

Kaynak
GameRant

Gameolog

Gameolog kurucusu olarak oyun sektörünü sıkı bir şekilde takip ediyorum. Sektöre ait son gelişmeleri ve haber içeriklerini sizlere en doğru şekilde iletmeyi amaçlıyorum...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir