Donanım GündemOyun Gündem

ASUS ROG Ram Adaptörü DDR4 Bellekleri DDR5’e Dönüştürecek

Yeni gelen bir tweet’e göre, yeni ROG DDR5 – DDR4 adaptörü Asus’un geliştirme aşamasında görünüyor. Çinli youtuber 林 大 Bing, bu yeni DDR5 dönüşüm kartını ve nasıl çalıştığını tartışan bir video çekti. Videoya göre, bu deneysel bir DDR5-DDR4 kartı. YouTuber, kartın DDR4 sinyallerini hem işlemciye hem de bellek modülüne taşımak için DDR5 yuvasını başarıyla dönüştürebileceğini açıklıyor. Ancak, kartın boyutu nedeniyle, DDR4 modülünü DIMM yuvasına bağlayan kısım çok uzun ve bu da yüksek hızlı bellek modüllerinin çalışmasını zorlaştırabilir.

Kartın yüksek form faktörünün nedenlerinden biri, DDR4 modüllerinin çalışması için gereken güç kaynağı ile ilgilidir. DDR5 güç dağıtımındaki değişiklikler nedeniyle, anakartlar artık DDR5 bellek modüllerini filtrelemek ve onlara temiz güç sağlamaktan sorumlu değildir. Bu, dönüştürme kartının, yerleşik bir VRM’den yoksun DDR4 modülleri için bir güç dağıtım sistemi olarak da hizmet etmesi gerektiği anlamına gelir.

Böyle bir kartın ilk etapta çalışabilmesinin tek nedeni, Intel Alder Lake platformunun hem DDR4 hem de DDR5’i yerel olarak desteklemesidir. Bir dönüştürme kartı kullanırken, işlemci DDR4 modüllerini DDR4 bellek olarak tanır, bu da kartın anakartı DDR4 modüllerinin DDR5 olduğunu düşünmesi için kandırmadığı anlamına gelir.

Videoda YouTuber, dönüştürücü kartın işlevsel olduğunu ve modüllerin BIOS’ta DDR4 olarak doğru bir şekilde tanımlandığını kanıtlayan bir test önyüklemesi gösterdi.

Bu dönüştürücü kartların piyasaya çıkıp çıkmayacağından emin değiliz. Ancak DDR5 belleğin şu anda ne kadar pahalı ve nadir olduğunu göz önünde bulundurarak birçok kişi böyle bir karttan yararlanabilir.

Gameolog

Gameolog kurucusu olarak oyun sektörünü sıkı bir şekilde takip ediyorum. Sektöre ait son gelişmeleri ve haber içeriklerini sizlere en doğru şekilde iletmeyi amaçlıyorum...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mobil uygulamamızı denediniz mi?