Oyun GündemPCPlay StationXBOX

Anthem’ın 10 Yıllık Yolculuğu Neden Bitti

Çok tırt oyundu zaten…

Anthem yayınlandıktan bir yıl sonra BioWare , temel oyun döngüsünü yeniden tasarlayacak, daha iyi ganimet ekleyecek ve ilerlemeyi iyileştirecek büyük bir revizyon üzerinde çalıştığını açıklamıştı.

Uzun bir sessizliğin ardından, BioWare ve EA , Dragon Age ve Mass Effect serilerine odaklandı ve Anthem ile ilgili her şeyi iptal ettiklerini açıkladı. Anthem’ın gelişime süreci, herkesin bildiği çok sorunluydu, bu kadar yüksek kalibreli bir stüdyodan beklenen oyun bu değildi.

Oyunun hem hikaye hem de oynanış açısından ilk fikirlerinin çoğu, E3 2017 fragmanından önce son dakika kararlaştırmış. Bu noktada, oyun düzgün bir şekilde gelişemedi. BioWare çalışanları bile bir noktada ne yaptıkları hakkında hiçbir fikirleri olmadığını itiraf etti. Geliştirme süreci çok bulanık ve karmaşık olan oyun için yıllarca süren bir yol haritasını hayal etmek zor, bu da EA için çok fazla iletişimsizlik anlamına geliyor. BioWare ve EA arasındaki bu ciddi kopukluk, oyun piyasaya sürüldüğünde apaçık ortadaydı.

Oyun, şirketin önceki oyunlarından tamamen farklıydı, ancak bu oyundaki her şeyin berbat olduğu anlamına gelmez. Anthem’in oynanışı sağlam ve oldukça eğlenceliydi.

Ancak zayıf senaryo ve plansızlık yüzünden oyuncular efsanevi ganimet elde etmek için çeşitli büyük zorluklarla aynı kalelerin görevlerini tekrar tekrar oynanmasına sebep oldu. Şaşırtıcı bir şekilde, Anthem PvP oyunda olmayacak dedi, çünkü bu daha fazla geliştirme süresi demekti. Oyun, diğer rakipleri ile kıyaslandığında çok sığ kaldı. Oyuncuların heyecanı, ne kadar az içerik olduğunu fark ettiklerinde çabucak öldü.

İçerik sunamamak tabiki sadece Bioware’in hatası değildi. Geçmişte bazı oyun firmaları muhteşem görünümlü oyunlar yarattılar ve patladılar. BioWare oyunun düzgün şekilde çalışmasını sağlamak için çok mücadele etti. 

Çoğu zaman, AAA oyun üreten oyun firmaları yeni fikirler üzerinde çalışmak yerine mevcut beğenilen oyunlarına yatırım yapmayı seçerler. Rockstar Games gibi stüdyolar, son on yılda en büyük iki oyunu olan Grand Theft Auto ve Red Dead Redemption arasında gidip gelirken, Bethesda Game Studios, Fallout ve The Elder Scrolls oyunları arasında gitti geldi. Bunun nedeni, bu oyunların muazzam bir hayran kitlesine sahip olmasıydı.

BioWare geçmişte Star Wars: Knights of the Old Republic gibi bazı inanılmaz oyunlar yapmış olsa da,  Mass Effect ve Dragon Age gibi oyunları ile tanınır..

BioWare şu anda Dragon Age 4 üzerinde çalışıyor. Dragon Age 4 üzerinde çalışmanın yanı sıra , bir sonraki Mass Effect oyunu üzerinde de çalışıyor . BioWare’in, Edmonton ve Texas’ta sadece iki stüdyosu bulunan nispeten küçük bir şirket olduğunu unutmamak gerek. Bu nedenle, Anthem’in Dragon Age 4’e ve bir sonraki Mass Effect oyununa odaklanmak için Anthem hedefinden vazgeçmek  BioWare’in geleceği için iyi bir hamle gibi. Bekleyip göreceğiz…

Gameolog Yazar Ekibi

Kurucu üyelerden oluşan yazar topluluğuyuz. Bütün oyun severlere doğru haberler iletmeyi amaçlıyoruz... Oyun sektörünü sıkı bir şekilde takip eden ekibimiz, bu sektöre ait son gelişmeleri haber içeriklerini yamaları ve modları size aktarıyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir