Donanım Gündem

Yeni Nesil AMD Grafik Kartları, 3B Yığınlama ile 3B Sonsuz Önbellek ve MCM Mimarisi Alabilir

AMD, yeni nesil CPU’ları ve GPU’ları için katmanlı önbellek ve yongalar geliştirmeye devam ediyor. Insider Greymon55, EPYC ve Ryzen işlemcilerin 3D Infinity önbellek tasarımını kullanacağını iddia ediyor.

RDNA 2 mimarisine dayalı kartlarda AMD, Infinity Cache’nin ilk neslini tanıttı. Bu önbellek GPU çipinde bulunur ve artan veri aktarım hızları ve bant genişliği sağlar. Mevcut tasarım 128MB ve 2TB/s bant genişliği sağlayabiliyor. Yeni neslin önbellek boyutunu iki katına çıkarması bekleniyor. Navi 33 GPU’larda 256 MB ve Navi 31’de 512 MB olacaktır.

MCM mimarisi olduğu için önbellek ikiye bölünecektir. 3B Yığın tasarımı da uygulanabilir. Buna göre, 3D önbellek teknolojisi AMD’nin Ryzen, EPYC ve Radeon ürün serilerinde uygulama bulacaktır.

AMD, MCM’li ilk CDNA 2 sunucu GPU’larını bugün duyuracak. Belki de verimi artırmak için katmanlı bir önbellek olacaktır.

Gameolog

Gameolog kurucusu olarak oyun sektörünü sıkı bir şekilde takip ediyorum. Sektöre ait son gelişmeleri ve haber içeriklerini sizlere en doğru şekilde iletmeyi amaçlıyorum...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mobil uygulamamızı denediniz mi?