Donanım Gündem

Valve Steam Deck Yüzünden Dava Ediliyor

Valve, Steam Deck ve diğer donanımlarında kullandığı rumble ya da haptik teknolojisi nedeniyle patent ihlali davasıyla karşı karşıya. Elbette bu, Washington merkezli şirketin ilk mahkemeye verilişi değil. Nisan 2021’de Wolfire Games, geliştiricilerin Steam’de oyun yayınlamak için %30 komisyon ödemelerini zorunlu kıldığı ve bunun da rekabeti engellediğini iddia ettiği için Valve aleyhine bir rekabete aykırılık davası açmıştı. Bu dava halen devam ediyor.

Bu arada Valve, Şubat 2022’de el konsolu oyun bilgisayarını piyasaya sürdü ve o yılın Ekim ayına kadar bir milyon adet satış rakamını geçti. Şirket ayrıca kısa süre önce Steam Deck sahiplerinin yaklaşık %42’sinin diğer platformlar yerine bu cihazı tercih ettiğini açıkladı. Cihazın son derece çok yönlü olduğu da kanıtlandı; birçok kişi cihazı kendi tercihlerine göre modifiye ediyor ve hatta Ukrayna ordusu taretleri uzaktan kontrol etmek için kullanıyor.

Ancak her şey güllük gülistanlık değil ve Valve şu anda Immersion Corporation’ın bir dizi patentini ihlal ettiği gerekçesiyle açtığı bir davayla karşı karşıya. Immersion mobil cihazlar, oyunlar ve otomotiv için dokunsal teknoloji geliştiriyor ve şirket çalışmaları için çeşitli patentler tescil ettirdi. Şimdi Valve’ın Steam Deck, Valve Index VR başlığı, SteamVR yazılımı ve Half-Life Alyx dahil olmak üzere bir dizi oyunla bu rumble teknolojisi patentlerinden bazılarını ihlal ettiğini iddia ediyor.

The Verge tarafından tespit edilen dava, 15 Mayıs’ta Washington eyaletindeki bir federal mahkemede açıldı ve ihlal edildiği iddia edilen yedi patenti listeliyor. Immersion, Valve’in herhangi bir teknolojisini “konuşlandırmasını, çalıştırmasını, bakımını yapmasını, test etmesini ve kullanmasını” önlemek için bir ihtiyati tedbirin yanı sıra tazminat ve telif ücreti talep ediyor.

Immersion’ın dokunma teknolojisindeki çalışmaları o kadar yaygın ki, bir dizi önde gelen teknoloji şirketi ya çalışmalarını lisansladı ya da kendilerine karşı benzer patent davaları açıldı ve bunlar çoğunlukla mahkeme dışında çözüldü. The Verge, hem Sony hem de Microsoft’un geçmişte Immersion davalarıyla uğraşmak zorunda kaldıklarını ve şimdi lisanslar için ödeme yaptıklarını ve Google, Apple ve Meta’nın da kendilerini bir zamanlar şirketin avukatlarıyla karşı karşıya bulduklarını belirtti.

Eğer geçmişteki siciline bakılırsa, Steam Deck’in Immersion’ın patentlerini yanlışlıkla ihlal etmediği açıkça ortaya çıkmadığı sürece, Valve muhtemelen davayı kabul edecektir. Asus 13 Haziran’da rakip bir el konsolu piyasaya süreceği için şirketin aklında muhtemelen sadece bunlar yok. Valve, Asus’u yakında piyasaya süreceği ROG Ally cihazı için tebrik etmiş olsa da, el konsolu dünyasına yeni giren bu şirketin Steam Deck’in popülaritesinde gözle görülür bir düşüş yaratıp yaratmayacağı henüz belirsiz.

Kaynak
GameRant

Emre Kıyaklı

Oyun oynamayı ve sinema-dizi dünyasını takip etmeyi seviyorum ve en güncel haberleri sizlere iletiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir