Donanım GündemHaberler

Valve Steam Deck OLED’i bu ay piyasaya sürüyor

Daha hafif, daha parlak ama aynı güç özelliklerine sahip.

Valve, popüler el bilgisayarının yenilenmiş bir versiyonu olan ve tahmin edebileceğiniz gibi yeni ve parlak bir OLED ekrana sahip Steam Deck OLED’i duyurdu.

Steam Deck OLED, mevcut Steam Deck’in mevcut boyutunu ve ana teknik özelliklerini koruyor (bu nedenle mevcut Steam Deck onaylı tüm oyunlar OLED modellerinde aynı şekilde çalışacak), ancak daha büyük ve HDR kullanan gelişmiş bir ekran içeriyor.

Yeni OLED modelleri önümüzdeki hafta, 16 Kasım’da İngiltere saatiyle akşam 6’da 512GB model için 549$ veya 1TB model için 649$ fiyatla satışa sunulacak. (Ayrıca giriş fiyatı alternatifi olarak 256GB mevcut LCD model için şu anda 399$ daha düşük bir fiyat var).

Steam Deck OLED daha uzun pil ömrüne, daha hafif, daha iyi soğutmaya, daha fazla yerleşik depolama alanına ve daha hızlı bir Wi-Fi modülüne sahip.

Yeni model OLED ekrana sahip ilk el bilgisayarı ve Steam’de halihazırda mevcut olan HDR özellikli oyunlarla kutudan çıkar çıkmaz çalışacak. Ekran artık 7,4 inç (7’den) boyutunda, 90Hz yenileme hızına (60Hz’den) ve 1000 nit tepe parlaklığına (400’den) sahip.

Kesin ölçüm hayranları için OLED, LCD modelinin 669 gramına kıyasla yüzde beş düşüşle çeşitli modellerinde ortalama 640 gram ağırlığa sahip. Boyutları 298mm x 117mm x 50mm – yeniden şekillendirilen parmak çubukları nedeniyle yükseklikte 1mm’lik bir artış var.

Valve’in Steam Deck OLED’in mevcut modele kıyasla yeni bir şarja ihtiyaç duymadan önce yaklaşık yüzde 30 ila 50 daha uzun süre dayanacağını tahmin ettiği pil tasarrufu, daha büyük bir 50Whr pilden (40Whr’den daha fazla), daha yeni ve daha verimli bir AMD APU’dan ve daha verimli OLED ekrandan kaynaklanıyor.

İki model arasındaki görsel fark

Daha büyük bataryaya rağmen OLED, yine daha ince ve daha hafif olan OLED ekrandan sağlanan tasarruf nedeniyle genel olarak daha hafif. Cihazın daha serin kalması için geliştirilmiş termal özellikler ve Wi-Fi 6E modülü başlıca yenilikleri oluşturuyor.

Eğer 1TB’lık modeli tercih ederseniz, hem iç hem de dış kabuğa sahip yeni bir kasa tasarımına sahip olacaksınız – bunlardan ilki cihazı daha taşınabilir hale getiren çok daha ince bir yapıya sahip.

Coomer Eurogamer’a verdiği demeçte, “Tüm bunlar, Steam Deck’in nihai versiyonu olarak gördüğümüz şeye katkıda bulunuyor,” dedi. “Bunların birçoğu keşke ilk seferinde gönderebilseydik dediğimiz özellikler. Diğer değişikliklerin bazıları ise daha çok kullanıcı odaklı… Hepsi bir araya geldiğinde nihai sürüm olarak kabul edilmesi gerektiğini düşündüğümüz bir şey ortaya çıkıyor.”

Fethpasha

Atari 2000'den beri oyun oynayan zamanının bir çok oyununu tatmış ve genel itibari ile RPG tutkununu haline gelmiş birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir