Donanım Gündem

PlayStation Yeni Kumandasının İlk Görüntülerini Yayınladı

PlayStation, kolay erişilebilirlik odaklı kontrol cihazının yeni görüntülerinin yanı sıra resmi adını ve kullanıcı arayüzüne ilişkin bilgileri de yayınladı. Oyun oynamak tüm demografik gruplarda popüler bir hobi haline gelmiş olsa da, herkes PlayStation 5’in imzası niteliğindeki DualSense gibi geleneksel kontrolörleri kullanarak oyun oynayamıyor. Bu nedenle, geliştiriciler ve donanım üreticileri, God of War Ragnarok gibi oyunlarda özel erişilebilirlik seçenekleri şeklinde son birkaç yılda daha fazla insanın video oyunlarından keyif alabilmesini sağlamak için inanılmaz adımlar attı.

Ocak ayında Sony, kod adı “Project Leonardo” olan yeni PlayStation 5 erişilebilirlik kontrol cihazını tanıttı. DualSense’in aksine Project Leonardo, engelli oyuncuların oyun oynamayı kolaylaştırmak için joystick yerleşimini ve düğme düzenini ayarlamasına olanak tanıyan “son derece özelleştirilebilir bir kontrol cihazı setidir”. Ayrıca mevcut PS5 donanımı ve yazılımıyla tamamen uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır ve oyuncuların mümkün olan en özelleştirilebilir deneyimi yaşamalarını sağlamak için üçüncü taraf cihazlara bağlanmak üzere özel bağlantı noktaları bile bulunmaktadır.

Şimdi ise PlayStation, ilk resmi görüntülerle birlikte Project Leonardo hakkında yeni bilgiler yayınladı. PlayStation.com’a göre, Project Leonardo artık resmi olarak Access Controller olarak adlandırılıyor ve geniş bir oyuncu yelpazesine uyum sağlamak için çok çeşitli PlayStation analog çubuğu ve düğme kapakları içerecek. Bunlar arasında daha yumuşak yastık düğme kapakları, düz düğme kapakları, iki düğme yuvasını kaplayan geniş bir düz düğme kapağı, daha küçük ellere sahip oyuncular için çıkıntılı düğme kapakları ve itilebilen veya çekilebilen kavisli düğme kapakları yer alıyor. Access Controller’ın kendisi düz bir yüzeye yerleştirilebilir veya bir AMPS montaj aparatına ya da tripoda sabitlenebilir.

PlayStation ayrıca, oyuncuların farklı oyun türleri için kişiselleştirilmiş kullanıcı arayüzü ayarları oluşturmasına olanak tanıyan Access Controller’ın kullanıcı arayüzü hakkında yeni bilgiler yayınladı. Oyuncular tercih ettikleri PlayStation joystick konumunu ayarlayabilir, farklı girişleri belirli düğmelere eşleyebilir, belirli düğmeleri açıp kapatabilir ve hatta iki farklı giriş komutunu aynı tuşa eşleyebilirler. Ayrıca, en fazla iki Access Controller ve tek bir DualSense tek bir sanal kontrolör olarak eşleştirilebilir, kullanıcılar girişlerin hassasiyetini değiştirebilir ve hatta Toggle modunu etkinleştirerek düğmeleri tek bir basışla basılı tutuluyormuş gibi çalışacak şekilde ayarlayabilir.

PlayStation, Access Controller’ı geliştirirken geri bildirim almak için çeşitli kuruluşlara ulaştı ve sonuçta PS5’in sunduğu birçok farklı oyundan herkesin keyif alabilmesini sağlama konusundaki kararlılığını vurguladı. Ne de olsa oyun, yaratıcı dünyalar ve sürükleyici bir oynanışla her kesimden insanı birbirine bağlayabilen bir hobidir ve ne kadar çok insan video oyunlarından keyif alabilirse, sektör ve toplum için o kadar iyi olur.

Kaynak
GameRant

Gameolog

Gameolog kurucusu olarak oyun sektörünü sıkı bir şekilde takip ediyorum. Sektöre ait son gelişmeleri ve haber içeriklerini sizlere en doğru şekilde iletmeyi amaçlıyorum...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir