Donanım Gündem

Nvidia RTX 4090 Ekran Kartlarını İki Hafta İçinde Tüketti

Nvidia, RTX 4090 grafik kartını iki hafta içinde tükendiğini açıkladı. AMD’nin bu ay RX 7900 kartını piyasaya sürmesiyle birlikte yeni nesil GPU’lar neredeyse tüm hızıyla piyasaya sürülürken, teknoloji devlerinden hangisinin grafik donanım pazarında üstünlük sağlayacağını görmek için yarış devam ediyor. Genel olarak konuşmak gerekirse, yeşil takım genellikle bu mücadelede zirveye çıkıyor ve en yeni ürünleri ne kadar pahalı olsa da, insanlar onları sürüler halinde satın alıyor gibi görünüyor.

Kısa süre önce Nvidia RTX 4090 GPU’larda erime sorunları yaşandığının ortaya çıkmasıyla CEO Jensen Huang’a kötü haberler de gelmeye başladı ve şirket dünya çapında en az 50 vakadan haberdar olduğunu söyleyerek bu sorunu çözmek için yoğun çaba sarf etti. Bununla birlikte, bu yeni nesil grafik kartının fiyatının şu anda en az 1.500 dolar civarında olduğu gerçeği göz önüne alındığında, mevcut donanımlarını yükseltme eğiliminde olanların olması şaşırtıcı, fakat kısa süre önce piyasaya sürülen 4090’nın raflardan uçup gittiği görülüyor.

WCCFTech haberine göre bu, yalnızca Nvidia’ya göre böyle. Teknoloji firmasının Finans Direktörü Colette Kress, RTX 4090 ekran kartının iki hafta içinde tükendiğini, şirketin GPU serisindeki en son mimari için “güçlü satışlar” bildirdiğini ve ürünün Ekim ayında piyasaya sürülmesinden bu yana 100.000 adet sevkiyat yaptığını söyledi. Bunun yanı sıra Nvidia, envanterinin bu yılın sonunda ve pazar 2023’e doğru ilerlerken “normale döneceğini” söylüyor, bu da satış rakamlarının yeni yılda artacağı anlamına geliyor. Her halükarda, eleştirilere ve yüksek fiyat etiketine rağmen yeşil takımın AD102 destekli kartı satmayı başarması ilginç.

Nvidia Eylül ayında RTX 4090’ı tanıtarak yeni nesil grafik donanımını başlatırken, AMD de RDNA 2 teknolojisiyle bunu hemen takip etti. Şu anda piyasadaki en güçlü GPU olan 4090, 24 GB GDDR6X VRAM, 384 bit veri yolu ve 16.384 CUDA çekirdeğine sahip. Aynı zamanda devasa boyutlara sahip olduğundan, bazı insanlar GPU’nun büyüklüğü hakkında capsler ve alaycı yorumlar yapıyor.

Kaynak
Gamerant

Gameolog

Gameolog kurucusu olarak oyun sektörünü sıkı bir şekilde takip ediyorum. Sektöre ait son gelişmeleri ve haber içeriklerini sizlere en doğru şekilde iletmeyi amaçlıyorum...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir