Donanım Gündem

Nvidia Nihayet RTX 4070’in Çıkış Tarihini Ve Fiyatını Açıkladı

Son birkaç hafta içinde yaşanan birçok sızıntının ardından Nvidia nihayet en yeni 40 serisi GPU olan RTX 4070’in piyasaya sürüleceğini doğruladı. Grafik kartı, RTX 4070 Ti’nin bu yıl 5 Ocak’ta piyasaya sürülmesinin ardından 13 Nisan’da satışa sunulacak.

RTX 4070’in tavsiye edilen perakende satış fiyatı 599 dolar olacak ve 40 serisinin önceki sürümleriyle aynı Ada Lovelace mimarisine sahip olacak. Buna ek olarak, yapay zeka ile hızlandırılmış performans DLSS 3 olarak sunulacak.

Duyuru, 4070’in performansını ve özelliklerini gösteren slaytlar ve grafikler de dahil olmak üzere haftalarca süren spekülasyonların ve doğrulanmamış sızıntıların ardından duyuruldu. Bu konuda Nvdia’dan henüz resmi bir açıklama gelmedi, ancak bugün Nvidia nihayet 4070’i bir tanıtım makalesi ile birlikte web sitesinde yayınladı. GeForce UK Twitter hesabı da bugün sessizliğini bozarak şunları belirtti:

GeForce RTX 4070 ile tanışın. DLSS 3 Yapay Zeka tarafından desteklenen artırılmış performans ile 1440p çözünürlükte en sevdiğiniz oyunlardan en iyi şekilde yararlanın. 13 Nisan’dan itibaren satışa sunulacak.

Nvidia’nın web sitesine göre, gelecek kart 588 Nvidia CUDA çekirdeği, 2.48GHz saat hızı, 12GB GDDR6X bellek ve 192-bit bellek veri yoluna sahip olacak. Bu özellikler kesinlikle fiyat açısından piyasada rekabetçi bir konuma getiriyor ve DLSS 3 ile kesinlikle piyasadaki en iyi grafik kartları seviyesine yükseltecek.

MSI, Gigabyte ve Zotac dahil olmak üzere çeşitli satıcılar ya daha önce modelleri listeledi ya da çevrimiçi olarak sızdırdı ve bazı görüntüler 4070 Ti’nin görünümüne benzeyen üç dahili fan gösteriyor. Ancak Founder’s Edition sadece iki fana sahip gibi görünüyor ve tek bir 8 pinli PCIe kablosuyla bağlanıyor. Diğer modeller bu tür iki kablo veya bir PCIe Gen 5 kablosu kullanabilir.

Gameolog

Gameolog kurucusu olarak oyun sektörünü sıkı bir şekilde takip ediyorum. Sektöre ait son gelişmeleri ve haber içeriklerini sizlere en doğru şekilde iletmeyi amaçlıyorum...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir