Donanım Gündem

AMD, Ryzen 7000 Serisi İşlemcilerin 95 Dereceleri Görmesinin Normal Olduğunu Açıkladı

AMD’ye göre Ryzen 7000 işlemcilerin 95°C’yi görmesi oldukça normal olsa da kullanıcılar arasındaki kafa karışıklığı hala giderilmiş gibi görünmüyor.

AMD’nin Ryzen 7000 serisi için 95°C’lik sıcaklık değeri belirlemesinin bir nedeni var. İşlemci bu seviye için özel olarak tasarlanmış, frekanslar ve voltajlar da 95°C için düzenlenmiş. Çünkü, işlemci en yüksek çoklu iş parçacıklı performansı bu ısı derecesinde sağlamakta. 

AMD, bu konuyu aydınlatmak amacı ile kendi bloğunda gönderi yayınlayarak bu konuyu daha da netleştirmeye karar vermiş. Blogda yazılana göre;

Ryzen 7000 serisi işlemcilerin tüm analizleri 95 derece sıcaklıkta gerçekleştirildi. Çip, güvenilirlikten veya hizmet ömründen ödün vermeden bu sıcaklığa başarıyla dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Nesillerdir bunun gibi sıcaklıkları hedefliyoruz, ancak Ryzen 7000 serisine kadar işlemcilerimiz, 95°C’de çok iş parçacıklı ortamlarda en yüksek performansı sunmasını sağlayan güç düzeyine ulaşamamıştı.

AMD’nin belirttiği üzere, bu ısı değerleri kesinlikle işlemcilerin ömrünü etkilemiyor. AMD, aşırı durumlarda tüm çekirdeklere yüklendiğinde işlemci sıcaklığının 95°C seviyesine ulaşıldığını vurguluyor. Tek iş parçacıklı uygulamalarda ve oyunlarda, sıcaklıklar 95°C’nin çok altında, 60 ila 75°C aralığında olduğunu da ekliyor.

AMD’nin açıklamasına göre konuyu özetlersek;

  • 95°C, Ryzen 7000 işlemciler için tamamiyle güvenli bir sıcaklıktır.
  • 95°C, akıllı işlemcilerin maksimum çoklu iş parçacıklı performans vermesi için hedef sıcaklıktır.
  • Daha iyi soğutma ile, daha düşük sıcaklıklara ulaşılabilir.

Kaynak
Playground.ru

Gameolog

Gameolog kurucusu olarak oyun sektörünü sıkı bir şekilde takip ediyorum. Sektöre ait son gelişmeleri ve haber içeriklerini sizlere en doğru şekilde iletmeyi amaçlıyorum...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir