Donanım GündemTeknoloji Gündem

AMD, Nvidia’nın Yeni Güç Kablosu ile Dalga Geçti!

Bildiğiniz gibi Nvidia yeni 4000 serisi ekran kartlarında yeni güç girişi kullanmaya başladı. Ancak bu giriş ve kablolarda ısınma-erime gibi sorunlar ortaya çıktı. Bu sebepten Nvidia çok eleştirildi ve hala eleştirilmeye devam ediyor. İki gün önce Amd, RX 7000 ve RDNA 3 tanıtımı sırasında, Nvidia’nın eriyen güç adaptörleriyle ilgili sorunlarına dolaylı olarak bazı göndermelerde bulundu.

AMD’nin grafik başkanı Scott Herkelman, yüzünde sinsi bir gülümsemeyle; bilgisayarınızı yeniden kurmanıza gerek yok, kasanızı yükseltmenize gerek yok ve yeni bir güç adaptörüne gerek yok dedi.

Tanıtımda söylenen bu sözler, AMD’nin geleneksel güç adaptörlerini kullanmasını övmekten mutluluk duyan kalabalıktan yoğun alkış aldı.

Nvidia, standart 16 pimli bir adaptör gerektiren RTX 3000 serisi ekran kartlarından bu yana daha küçük 4×8 pimli güç bağlantısını kullanıyor. Kasaya kurulduğunda bağlantı garip ve çirkin görünüyor, ancak asıl endişe RTX 4090 ekran kartında. Ekran kartında kullanılan kablo ve giriş adaptörlerinin yandığı ve eridiği raporlar çok daha endişe verici.

Buna karşılık, AMD’nin yeni RX 7900 XTX ve 7900 XT modellerinin her ikisi de, olası aşırı ısınma sorunlarını önleyen ve güç kaynağınıza takmak için bir adaptör gerektirmeyen standart bir 16 pimli konektör kullanacak.

Tanıtımda, RX 7900 XTX ve RTX 4090 arasındaki performans karşılaştırmalardan söz edilmedi. AMD, kendi GPU’sunu “1.000 doların altındaki en güçlü GPU” olarak adlandırdı, ancak Nvidia’nın en yeni kartlarının ne kadar pahalı olduğu düşünüldüğünde bu pek bir şey ifade etmemekte. Doğrudan performans karşılaştırmalarının nasıl sonuçlandığını görmek için önümüzdeki ay yeni AMD ekran kartları çıkış yapana kadar beklememiz gerekecek.

Kaynak
Digitaltrends

Gameolog

Gameolog kurucusu olarak oyun sektörünü sıkı bir şekilde takip ediyorum. Sektöre ait son gelişmeleri ve haber içeriklerini sizlere en doğru şekilde iletmeyi amaçlıyorum...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir